Archívum

2021. március 18.

Kerékpártúra Hajdúszoboszlóról Ebesig – Térségi

Akik aktív kikapcsolódásra vágynak, azok megtehetik két keréken Hajdúszoboszló és Ebes között!
Ebest és Hajdúszoboszlót kiépített kerékpárút köti össze, a 4-es számú főút mentén.
A két település közötti táv 8,4 km a hajdúszoboszlói Tourinform irodától számítva.
Ezt a kerékpártávot nem csak az aktív kerékpárosoknak, hanem a gyermekes családoknak és akár az idősebb korosztálynak is ajánljuk.
További kikapcsolódási lehetőségként továbbá ajánljuk Ebes felfedezését is!
Habár a jelenlegi időszakban a múzeumok és egyéb látogatóközpontok zárva tartanak, mégis érdemes legalább kívülről megtekinteni Ebes látnivalóit.
A következő köztereket ajánljuk figyelmükbe
Szent István park
A park takarékszövetkezet és a Szent Lőrinc katolikus templom közt helyezkedik el. 2011. augusztus 18-án civil kezdeményezésre a középkori falu 1594-es pusztulásának emlékére fakeresztet állított a község. A kereszt Tokai Attila ebesi fafaragó munkája.
Széchenyi tér
A Községház melletti tér 2000-ben kapta meg gróf Széchenyi István nevét.
A gróf, téren található teljes alakos bronzszobrát is ekkor avatták fel.
A műalkotás Győrfi Lajos szobrászművész keze munkája.
2012-ben újabb elemmel gazdagodott a tér, a község első szökőkútjával.
A díszkúton látható kompozíció „Halászháló halakkal” szintén Győrfi Lajos alkotása.
Nagy park
Az ebesiek kedvelt közösségi tere a község „tüdejeként” és ismert Nagy park, amely régen is számos községi ünnep, majális helyszíne volt.
A parkban játszóeszközök, hatalmas füves terület és tűzrakóhely várja a kirándulókat.
A körülvevő erdő kedvelt a futás szerelmesei körében, madárdalos hangulata főként tavasszal és nyáron lebilincselő.
Érdemes lehet még kívülről megcsodálni Ebes templomait is.
A Református templom
A modern kori Ebes első templomát 1992. október 24-én kezdték építeni. Az első templomterv az alapozás hibái miatt nem valósulhatott meg, ezért 1993-ban újraindult az építkezés egy második terv alapján. Ekkor a templomhajó épült fel, valamint a torony megépítésére is sor került. Újabb lendületet 1995-ben kapott az építkezés. Meilen, svájci testvérváros és polgármestere, valamint a Tiszántúli Református Egyházközség és az Ebes Községi Önkormányzat segítségével került a templom tető alá. 1997. február 12-én a toronysisakkal együtt a helyére került a tetőszerkezet. 1997. június 8-án szentelték meg a harangokat: Mária és Márton harangok Gombos Lajos őrbottyáni harangöntő műhelyében készültek. A templom karzatának festett kazettáit Buka László festőművész készítette, amelyek bibliai motívumokat és református jelképeket ábrázolnak. 1997. október 5-én adták át a templomot Dr. Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök és Bukáné Zakar Zsuzsanna tiszteletes asszony ünnepi istentisztelete mellett.
A református templomkertben emlékmű található az Ebesre kitelepített családok tiszteletére.
Szent Lőrinc katolikus templom
A templom 1997-ben épült. A 182 négyzetméter alapterületű templom és hitoktató terem Kováts Ákos építészmérnök és Mohácsi Péter belsőépítész tervei alapján készült el az Ady Endre utcában. A festett üvegablakok Szabó Erzsébet munkái, a magyar szenteket ábrázolják, az oltás tűzzománc képeit Lőrincz Vitus készítette. A toronyban lakó harang Szent Miklós nevét viseli, az ősi templom védőszentjének tiszteletére.
Érdekesség a Római katolikus templomról, hogy 1998.augusztus 9-én Bosák Nándor megyéspüspök Szent Lőrinc tiszteletére felszentelte. Elolvasom

Szeretnéd te is megosztani a hajdúszoboszlói élményedet a nagyközönséggel? Küld el a történetedet nekünk!

Megosztás
2021. február 16.

A Feketekerámia bemutató ház- Nádudvar

A „Tűz és Föld művészete”-ként emlegetett, Nádudvaron több százéves múltú fazekas mesterség az 1700-as évektől kezdődően már hagyomány a Fazekas családban.
A látogatók amellett, hogy megismerkedhetnek Ifj. Fazekas István népi iparművész kiállításával, valamint betekintést kaphatnak a helyi fazekasság történetébe, részesei lehetnek az edénykészítés, korongozás folyamatának is.
A bemutató házban az érdeklődők elsajátíthatják a tipikusan nádudvari díszítésre jellemző technikát is.
Az agyagból készített edények jellegzetesen fekete színűek.
A kiállításon nemcsak a régi, hanem a mai formák is bemutatásra kerülnek.
Azon látogatók részére, akiknek elnyerik tetszésüket a különleges edények, lehetőséget biztosítanak vásárlásra is.
Megközelítés

A bemutatóház Hajdúszoboszlótól 18 km-re helyezkedik el Nádudvaron, a Fő úton.
Autóval, valamint autóbusszal is lehetséges a megközelítése, az úgynevezett „fő” buszmegállótól 3 percre található. Elolvasom

2021. február 16.

Mihalkó Kalaposház – Balmazújváros

A Mihalkó Kalaposházban az érdeklődők megismerkedhetnek a még 1800-as évekhez kapcsolódó, családi hagyománynak számító kalapos mesterséggel, további érdekességként pedig meg tekinthetik az egyéb népművészeti tárgyakból, valamint a család által készített kalapokból álló kiállítást.

A Mihalkó Kalaposházról
Az egyik legrégebbi kézműves foglalkozásnak számít a természetes alapanyagból – bárány gyapjúból – való pásztorkalapok készítése. A kalapkészítés hagyománya az 1800-as évekre nyúlik vissza a Mihalkó családban. Mihalkó Gyula (1949-2016) kalapkészítő népi iparművész a kalapkészítést édesapjától és nagybátyjától, Mihalkó Zoltántól tanulta meg, akiknek az apja, de már a nagyapja is ezzel foglalkozott. Fejfedőket készített a környék lakói számára: hortobágyi, kiskunsági pásztorkalapokat, továbbá süvegeket, paraszt és polgári kalapokat, néptáncos és szuvenír mini kalapokat. Munkáját számos díjjal elismerték, a népi iparművész címet 1999-ben, a Népművészet Mestere címet 2003-ban kapta meg. Saját műhelyét 1997-ben készítette el fiával, majd népművészeti alkotóházat építtetett 2004-2005-ben édesapja műhelye helyén. A hagyományos szerszámokkal felszerelt, de modern berendezésű műhely előtti teremben a Mihalkó kalaposok által készített összes kalaptípusból és egyéb népművészeti remekekből rendezett kiállítás látható. Ezen ősi mesterség emlékét őrzi a 2014-ben részben pályázati támogatással létrehozott házi múzeum. A Hungarikum Bizottság döntése értelmében a „Mihalkó-féle hortobágyi pásztorkalap” 2016-ban felvételt nyert a Magyar Értéktárba, így ezentúl a kiemelkedő nemzeti érték címet viseli. Elolvasom

2021. február 16.

Veres Péter Emlékház – Balmazújváros

Veres Péter Emlékház

A múzeummá kialakított emlékházban Veres Péter mindennapi életébe kapunk betekintést, ahol megismerkedhetünk munkásságával, különféle műveivel, használati tárgyaival. Az író és politikus egykori lakóháza népi műemlék. A háromosztatú parasztház vályogfalain kis méretű osztott ablakok találhatók, teteje a tájegységre jellemzően náddal van fedve, amely mára már Balmazújvárosban is ritkaságnak számít. Az író itt élte hétköznapjait, egészen az 1940-es évek közepéig, amíg a politikai élet Budapestre nem szólította.

Információ
Információ kérése, illetve bejelentkezés a múzeumon vagy Tourinform irodán keresztül lehetséges.
Előzetes bejelentkezés ajánlott!

Jegyár
A belépés díjtalan! Elolvasom

2021. február 11.

Semsey-kastély – Balmazújváros

A XVIII-XIX. század fordulóján épült, kétszintes klasszicista stílusú Semsey Kastély a város szívében, a Debreceni utca 2. szám alatt várja látogatóit, ahol többek között megtekinthető a Semsey Andor Múzeum megújult állandó kiállítása. Az épület különféle rendezvények kedvelt helyszíne, ahol turisztikai információs iroda is működik.

A klasszicista stílusjegyeket viselő, 1959-től műemléki épület az ország kiemelt műemlékei közé tartozik.
Az épület egyedisége, hogy az utcai homlokzat felőli timpanon középső részén a Semsey család grófi címere látható, továbbá a kastély alatt egy hatalmas, boltíves pincerendszer található.
A négy kőoszlopon álló kocsiáthajtó felett egy nagy méretű terasz látható, amelyet díszes, vasrácsos korlát vesz körül.
Az épület 2012-2013. évi felújítása óta a Semsey Andor Múzeumnak is otthont ad, ahol az állandó kiállításon megismerkedhetnek a látogatók a Semsey család, továbbá Balmazújváros történetével, a környék néprajzával, valamint a város híres szülötteinek – Veres Péter író, politikus, Soós Imre színész, Lengyel Menyhért író, színműíró, forgatókönyvíró – életével.
A múzeumban időszaki kiállítással is kedveskednek a látogatóknak, az épületben található rendezvényterem és képtár pedig különféle rendezvények helyszínéül is szolgál.
A látogatók segítségére, tájékoztatására pedig az itt lévő turisztikai információs iroda áll rendelkezésre.
Megközelítés
A Semsey Kastély épülete Balmazújváros szívében helyezkedik el.
Megközelíthető a 33-as számú főúton, Hortobágytól 20 km-re, Debrecentől 23 km-re, a 4-es főúton Hajdúszoboszlótól 19 km-re, a 35-ös úton Hajdúböszörménytől 14 km-re, az M3-as autópályán Budapesttől 220 km-re.
Megközelítés
A Semsey Kastély épülete Balmazújváros szívében helyezkedik el.
Megközelíthető a 33-as számú főúton, Hortobágytól 20 km-re, Debrecentől 23 km-re, a 4-es főúton Hajdúszoboszlótól 19 km-re, a 35-ös úton Hajdúböszörménytől 14 km-re, az M3-as autópályán Budapesttől 220 km-re.
Parkolás
A kastély épülete előtt parkolásra nincs lehetőség. 100 méteres körzetben található a Kamilla Gyógy- és Termál Fürdő, a Penny Market és a Veres Péter Kulturális Központ, melyekhez nagy parkoló tartozik. Ezeket bátran használhatják az idelátogatók. Elolvasom

2018. június 21.

Szabó Magda Emlékház

Szabó Magda Kossuth-díjas írónő születésének 100. évfordulója alkalmából 2017. október 5-én nyílt meg a Szabó Magda Emlékház az írónő egykori iskolájában, a Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziumában. Elolvasom

2017. július 14.

RepTár Szolnoki Repülőmúzeum

A RepTár Szolnoki Repülőmúzeum hatvanezer négyzetméteren elhelyezkedő területen mutatja be a ma elérhető legmodernebb kellékekkel a hazai repüléstörténetet.

Az „Év Turisztikai Attrakciója” címmel büszkélkedő múzeum olyan különleges gyűjteménnyel rendelkezik, amely nem csak Magyarországon, de Európában is egyedülálló kiállítóhely. A kiállított relikviák interaktív élményelemekkel kiegészülve várják a látogatókat, melyek közül kézzel fogható repülési élményt kínál a MiG- 29 szimulátor-park, ahol hat szimulátorban egyénileg, de akár a gépeket összekötve, egymás ellen is lehetőség nyílik a légi harc vagy a kötelékrepülés kipróbálására.

A 18 férőhelyes 4D moziban a hatást 360 fokos körbetekintést biztosító VR – szemüvegek fokozzák, melyeken keresztül ejtőernyős és repülős filmeket tekinthetnek meg.

A tematikus játszótéren a gyerekek minden korosztálya számára adódik repüléssel kapcsolatos játéklehetőség. Igazi bátorságpróba a rámpás rakodóépületben kiépített akadálypálya, amelyet egy 4,5 méteres magasságban elhelyezett, An-2 repülőgépből induló drótkötélpálya tesz még érdekesebbé.

A múzeum mindamellett, hogy igazi emlékpark, családi kikapcsolódást nyújtó élménypark is egyben, ahol a repülés szerelmesei mellett remek szórakozás ígérkezik családoknak és baráti társaságoknak is ideális kiránduló helyszín.

Az Indóházban étterem és kávézó fogadja az ide érkezőket, akik a frissítő italok és szendvicsek mellett akár egy családi ebédet is elfogyaszthatnak. Mind emellett az Ajándékbolt lehetővé teszi, hogy RepTáras emlékekkel, szuvenírekkel térjenek haza a látogatók.” Elolvasom

2015. április 20.

Agóra Tudományos Élményközpont

Az Agóra Tudományos Élményközpont egy új létesítmény, új attrakció a régió kínálatában; ahol minden korosztály számára izgalmas kalandok, életre szóló élmények garantáltak.

Az Agóra Tudományos Élményközpont a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében található. A háromszintes modern épület laboratóriumaiban a látogatók bepillanthatnak a fizika, kémia, orvosbiológia, hidrobiológia, botanika és a robotika rejtelmeibe; a csillagdában tanulmányozhatják az égi jelenségeket.

Az Agórában a játék és a szórakozás ötvöződik a tanulással; a gyerekek és felnőttek különleges eszközökkel, tudományos érdekességekkel ismerkedhetnek meg, rendkívüli és látványos kísérletek részesei lehetnek. A tudomány és a természet számtalan csodája van jelen életünkben. Nap mint nap használjuk azokat a technikai újításokat, amelyeket a fizikának, a kémiának és más tudományágaknak köszönhetünk. De vajon tudjuk-e, hogyan működik a körülöttünk lévő világ?

Az Agóra Tudományos Élményközpont közérthetővé és élményszerűvé varázsolja a tudományos ismereteket, életünk mindennapi csodáit.

Állandó program

Az Agóra Tudományos Élményközpont Interaktív terében több mint negyven különleges játék próbálható ki, amelyek szorosan kapcsolódnak valamilyen tudományos jelenséghez. Emellett az élményközpontban naponta többször különböző ismeretterjesztő előadások és kísérleti bemutatók közül választhatnak a látogatók. A programok hétköznapokon 14, 15, 16 és 17 órakor kezdődnek, hétvégén 11-től 17 óráig óránként indulnak. A részletes programról az www.agoradebrecen.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Keresd a színeket!
A tárgyakat azért látjuk valamilyen színűnek, mert az összetett fehér fényből csak egyetlen színösszetevőt vernek vissza. Az alma a pirosat, a fű a zöldet. Az Agórában kialakított speciális szobában bárki megtapasztalhatja, hogy a színek érzékelése nem is olyan egyszerű dolog. Itt nem fehér, hanem egyszínű sárga fény világít, így minden sárgának tűnik, olyan mintha egy régi fekete-fehér filmbe csöppent volna a látogató. A szobában játékos feladatok várják a kicsiket és a nagyokat.
Időszaki programok

2016. október 1-2.
LittleBits cirkusz
Idén 5 éves a littleBits! Világszerte karneváli hangulatban ünnepelik az évfordulót, így ezen a
hétvégén az Agórában is elektronikus bohócokat, örökmozgó akrobatákat és cirkuszi
elefántokat építhetnek és kelthetnek életre a gyerekek a littleBits segítségével. Délelőttönként
bemutatják a littleBits készletet, délután pedig szabadjára engedheti mindenki a képzeletét és
új kütyüket készíthet. A legjobb találmányokat díjazzák is!
11:00-14:00: kezdő littleBits foglalkozások óránként
14:00-17:00: littleBits feltaláló szabadműhely
Az elektronikai foglalkozást 8 éves kortól ajánlják. A 11, 12 és 13 órakor induló programokra csak
korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az
előzetes bejelentkezéseket péntek délig várják az agora@agoradebrecen.hu email címre. A
délutáni szabadműhelybe érkezési sorrendben lehet bekapcsolódni. A foglalkozásokon az
Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni.

2016. október 16., vasárnap 10:30-12:00
Vasárnapi tudomány: Csigaműhely
Az ismeretterjesztő programsorozat keretében izgalmas tudományos kalandok várják a
gyerekeket. A résztvevők a másfél órás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző
tudományterületek rejtelmeibe.
Látnak-e a csigák? Van-e foguk ezeknek az élőlényeknek? Ezen a foglalkozáson egy különleges
technikát alkalmazva papírból csigát és egyéb állatokat formázhatnak a gyerekek, a kisebbekkel
nyomdaképet készítünk, és közben kiderül az is, milyenek a csigák hétköznapjai.
Ajánlott életkor: 6-10 év
A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak
korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az
előzetes bejelentkezéseket péntek délig várják az agora@agoradebrecen.hu email címen. A
másfél órás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2016. október 18. – november 6.
Programok a digitális planetáriumban

A Földtől a Világegyetemig
Az Európai Déli Obszervatórium félórás teljeskupolás-filmje elképesztő távolságokat ölel
át időben és térben. A Világegyetem születésétől a Naprendszer utolsó pillanatáig kísérhetjük
végig a csillagok és bolygók életét, az ó- és modern kori űrkutatás mérföldköveit, az ember és a
világűr kapcsolatát. A magyar változatot az Agóra Tudományos Élményközpont készítette.
Narrátor: Varga Klári

Lehozzuk a csillagokat!
Éjszakai égbolt napközben az Agórában! A 8 méter átmérőjű hatalmas kupola alatt naponta
többször tart az Agóra csillagásza előadást. A 20-25 perces programban az őszi csillagképekről
és égi eseményekről, bolygóegyüttállásokról, illetve a Holdfogyatkozásról lesz szó, de
megcsodálhatják a látogatók más tájak csillagos égboltjait is.

Visszatérés a Holdra
40 éve jártunk utoljára a Holdon – ideje visszatérni. Az Agórában megtekinthető a Google Lunar
XPRIZE félórás planetáriumi teljeskupolás-show-ja egy szenzációs megmérettetésről. A Google
holdversenyében privát csapatok vetélkednek, céljuk, hogy felküldjenek egy holdjárót a Holdra,
ami ott megtesz 500 métert és az akcióról képet továbbít a Földre. A 2017 végéig tartó
küzdelemben már csak 16 csapat van versenyben, köztük egy ígéretes magyar társaság is, a Puli
Space Technologies. Narrátor: Gáti Oszkár

Ragyogó égbolt
A planetáriumi műsorban egyszerre három teljeskupolás-rövidfilmet láthatnak az érdeklődők.
Az első filmben szinte testközelből csodálhatóak meg 2015 legjobb csillagászati fotói. Ezután
egzotikus vidékekre repít Eric Freeman, azaz ElderFlux elektronikus zenei kompozíciójához
készült, magával ragadó timelapse videója, a Cycle. Utolsóként pedig megismerhető a
fényképezés és a csillagászat közös őse: a fény.
A planetárium maximális befogadóképessége 40 fő. A látogatók így korlátozott számban,
érkezési sorrendben tudnak a programokon részt venni az Agórába szóló belépőjeggyel. A
planetáriumi műsorokat 6 éves kortól ajánlják. Az aktuális planetáriumi programokról a
www.agoradebrecen.hu weboldalon lehet tájékozódni.

2016. október 22., szombat 10:30-12:00
Kreatív tudomány speciál: Mozgó-kép
A játékos foglalkozássorozat keretében a gyerekek kéthetente szombaton izgalmas kreatív
feladatokon keresztül ismerkedhetnek meg a természettudományos jelenségekkel, és
elkészíthetik saját játékaikat, amelyeket természetesen haza is vihetnek.
A stop motion alapjaival ismerkedhetnek meg a gyerekek a foglalkozáson. Mindenki elkészítheti
saját egyszerű kisfilmjét: háttereket rajzolhatsz, megformázhatod a szereplőket és indulhat a
forgatás! Csapó 1! A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásba a másfél óra
alatt a gyerekek bármikor bekapcsolódhatnak szülői felügyelet mellett. Helyszín: Interaktív tér,
alsó korhatár: 5 év

2016. október 22., szombat 11:30
Laborból a konyhába
Mi van az ételünkben? Hogyan őrizhető meg az alapanyagok természetes állaga és íze? Mi fán
terem a molekuláris gasztronómia és finom-e az űrkaja?
Az Innovatív Élelmiszeripari Klaszter kísérleti bemutatóján az érdeklődők nemcsak választ
kaphatnak ezekre a kérdésekre, de meg is kóstolhatják a 21. század legmodernebb ételeit.
A bemutatón az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni.

2016. október 23., vasárnap 10:30-12:00
Vasárnapi tudomány: Lufimóka
Az ismeretterjesztő programsorozat keretében izgalmas tudományos kalandok várják a
gyerekeket. A résztvevők a másfél órás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző
tudományterületek rejtelmeibe. Egy lufit könnyű kipukkasztani, de vajon milyen trükkökkel lehet úgy átszúrni, hogy ne durranjon ki? Lehet-e tűzálló egy lufi és tud-e segíteni nekünk a papírfecnik összegyűjtésében? Ezen a
foglalkozáson egyszerű lufikat használhatsz a mókás kísérletekhez. Ajánlott életkor: 6-10 év
A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak
korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az
előzetes bejelentkezéseket péntek délig várják az agora@agoradebrecen.hu email címen. A
másfél órás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2016. október 30., vasárnap 10:30-12:00
Vasárnapi tudomány: Megtévesztő tudomány
Az ismeretterjesztő programsorozat keretében izgalmas tudományos kalandok várják a
gyerekeket. A résztvevők a másfél órás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző
tudományterületek rejtelmeibe.
Te bízol a saját érzékszerveidben? Az Agórában megmutatják, hogy a szemed, a füled, sőt az
ízlelőbimbóid is könnyen átverhetőek. Ismerd meg, hogyan dolgozza fel az agyunk a körülöttünk
lévő világot, hogyan vét közben hibákat és hogyan egészíti ki a hiányos információkat! Tedd magad
próbára az Agórában! Ajánlott életkor: 8-12 év
A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak
korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az
előzetes bejelentkezéseket péntek délig várják az agora@agoradebrecen.hu email címen. A
másfél órás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2016. november 5., szombat 10:30-12:00
Kreatív tudomány: Felhők
A játékos foglalkozássorozat keretében a gyerekek kéthetente szombaton izgalmas kreatív
feladatokon keresztül ismerkedhetnek meg a természettudományos jelenségekkel, és
elkészíthetik saját játékaikat, amelyeket természetesen haza is vihetnek.
Miből van a felhő? Miért fehér, vagy éppen szürke? Ezen az alkalmon a gyerekek megtudhatják,
milyen felhőtípusokat különböztetünk meg, majd saját felhőket gyárthatnak.
A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásba a másfél óra
alatt a gyerekek bármikor bekapcsolódhatnak szülői felügyelet mellett.
Helyszín: Interaktív tér, alsó korhatár: 5 év

2016. november 6., vasárnap 10:30-12:00
Vasárnapi tudomány: Mágnesszörnyek
Az ismeretterjesztő programsorozat keretében izgalmas tudományos kalandok várják a
gyerekeket. A résztvevők a másfél órás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző
tudományterületek rejtelmeibe.
Láttál már olyan gyurmát, ami mászik? És folyadékot, ami magától mozog? Mágnesesség
segítségével életet lehelhetnek a gyerekek ezekbe a hétköznapi anyagokba, körbejárják a
mágnesesség különös tulajdonságait, sőt, saját iránytűt is készíthetnek.
Ajánlott életkor: 10-14 év
A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak
korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az
előzetes bejelentkezéseket péntek délig várják az agora@agoradebrecen.hu email címen. A
másfél órás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben. Elolvasom

2014. július 23.

Bringázz Hajdúszoboszlón

Bringázz a fürdővárosban és környékén, ismerd meg Hajdúszoboszló látnivalóit, nevezetességeit a térség természeti értékeit két keréken.
Ha Hajdúszoboszlón töltöd pihenésedet, a fürdőzés mellett kiváló kikapcsolódás lehet egy esti kerékpáros városnézés, vagy akár 1 napos kerékpáros túrára is vállalkozhatsz kedved és erőd szerint. A környék természeti látnivalói is tartogatnak számodra élményeket.

Ha nem hoztad magaddal kerékpárodat, ne aggódj nem probléma, a hajdúszoboszlói Tourinform irodában bérelhetsz kerékpárt akár 1 órára vagy 1 napra is. A kerékpár bérlés díjai kedvezőek már 1.000.-Ft-tól bérelhetsz, az 1 napos díj pedig 3.300.-Ft. Van lehetőség felnőtt, gyermek és tandem kerékpár bérlésére is. Bővebb információ a +36 52/558-928-as telefonszámon kérhető.
Városnéző kalandtúra

Hajdúszoboszlói játékos városnéző kalandtúránkat is ajánljuk figyelmedbe.
A játék lényege, hogy Hajdúszoboszló látnivalóit játékos formában ismerd meg, és mint minden igazán jó játékban a kitartó teljesítményedért meg is jutalmazunk.
A játékos túra során az alábbi állomásokat kell meglátogatnod a jutalom eléréséhez:
-Erődfal
– Gazdaház
– Csanády Ház
– Bocskai szobor
– Bocskai Múzeum
– Bocskai István Rendezvény központ
– Görög Katolikus Templom
– Pávai Vajna Ferenc szobor

Játékszabály:
1. Fedezd fel a várost
2. Találd meg a látnivalót
3. Fényképezd le
4. Mutasd be a fotót a kölcsönzőbe
5. Váltsd be a jutalmadat

További kerékpáros túra ajánlatok
Kerékpáros túralehetőségek Hajdúszoboszló közelében

1. Hajdúszoboszló – Nagyhegyes
A Hajdúszoboszló és Nagyhegyes települések között épített kerékpárút vezet, az utat 2011. október 27-én adták át a forgalomnak. Önálló hossza a települések között 7866 méter, amely a településeken belüli szakaszokkal eléri a 13571 métert is!

2. Nagyhegyes – Balmazújváros
2014. március 21-én adták át a Nagyhegyes – Balmazújváros kerékpárutat a forgalomnak. Az út települések közötti része 6,9 km hosszan vezet, az összes emelkedés Balmazújváros irányába alig éri el a 10 métert. A szakasz sokkal változatosabb, mint a Hajdúszoboszló és Nagyhegyes közötti rész.

3. Kráter-tó (12,2 km csak oda)
A városból a nagyhegyesi kerékpárúton kell elindulni, majd közvetlenül Nagyhegyes előtt, a csirketelep kereszteződésében -a padnál- jobbra letérve a kerékpárútról kell tovább haladni a mezőgazdasági műúton. 3,5 km-es nyárfasor melletti dimbes-dombos tekerés után balra kell letérni. Nem lehet eltéveszteni, hiszen az egyetlen beton/aszfalt utat kell figyelni. Innen már szépen látszik a tó körüli fás rész.

4. Látóképi víztározó (17,2 km csak oda)
A Gatya-tóhoz -ahogyan sokan hívják- a Krátertől tovább haladva lehet eljutni a földeken át. Az utak minősége meglehetősen változó: esőzések után a traktorok és lovasszekerek erősen felvágják a talajt, de tartósabban száraz időkben általában könnyen járhatóak. A tó közelében található A Debreceni Agrártudományi Centrum egyik kísérleti területe is, ahol a tanulók és oktatóik végeznek különféle méréseket, vizsgálatokat.

5. Angyalházi híd – Nagyhegyes – Hajdúszoboszló (31,2 km, vagy 37,8 km a teljes)
A jelentős mezőgazdasági forgalmat lebonyolító híd két útvonalon is megközelíthető. A Kráter-tóhoz hasonlatos kellemetlenséget ebben az esetben az első útvonal jobb oldalára eső sertéstelep okozhatja. Északi és keleti szél esetén kellemetlen szagokkal lehet ezen a szakaszon találkozni, amit ezen az útvonalon legalább hamar maga mögött hagyhat az erre járó a telep közelsége miatt. Aki ezt mégis szeretné elkerülni, vagy csak szét akar nézni a Keleti-főcsatorna partján levő víkendházak között, azok választhatják a némileg hosszabb második útvonalat, ahol egészen a MOL földgáztelepéig kell elmenni a kerékpárúton, majd a padot elhagyva balra kell letérni. Az angyalházi hídon túl gazdag élővilág figyelhető meg. Főleg ősszel a darvak vonulása ad látványos és hangzatos élményeket. Természetfotósoknak különösen ajánlott útvonal! A földutakon való kicsit nehézkesebb tájékozódás miatt viszont érdemes egy útvonalleírást készíteni a főbb pontokról. Kiérvén a Nádudvart a 33-as úttal összekötő szakaszra pillanthatunk meg egy tisztességes földkúpot. Ez nem más, mint a Vajda-halom, amely egyike az egykoron több ezres számban emelt temetkezési helyeknek. 95m-es abszolút és 9m-es relatív magasságát, valamint 11°-os oldalmeredekségét tekintve a legjelentősebb, amely az országban megmaradt! Innen műúton lehet elérni a 33-as jelzésű utat, melyre jobbra kell felhajtani. A főút hídján átkelve a csatorna mentén lehet visszajutni Nagyhegyes belterületére, ahonnan már egészen Hajdúszoboszlóig visszavezet a kerékpárút.

6. Angyalházi híd – Nádudvar – Hajdúszoboszló (38,6 km a teljes)
Az angyalházi híd útvonalán indulva a földkúpot elérve balra fordulva Nádudvar területére juthatunk el. Érdemes megtekinteni a temető környékét, a Jókai utcán található kistavakat, valamint a személyforgalomra csak kivételes alkalmakkor használt vasútvonal végét. Nádudvarról szintén aszfaltozott úton lehet visszajutni Hajdúszoboszlóra.

7. Ebes – Hajdúszovát – Hajdúszoboszló kör (26,6 km a teljes)
A körút Ebes után több verzióban is folytatható Hajdúzoboszlóig. Én a leghosszabb, ám mégis a legkényelmesebb útvonalat mutatom be. Hajdúszoboszló határától két ponton térhetünk rá az Ebes felé vezető földútra: az egyik a Google térképen jelzett, míg a másik a fotón kiemelt útvonal. Személy szerint a másodikat javaslom, mivel sokkal könnyebben járható. Ebesig egyszerű az út, hiszen végig ugyanabban az irányban kell haladni. Kivétel ez alól a 4-es főút miatti kis kerülő, amely bevezet a vasúti felüljáró alá. A földeken 1-2 tanya látható, de általában kicsi errefelé a forgalom. Ebesre beérvén a Kossuth, majd Ady utcán kell egyenesen haladni egészen a Béke utca kereszteződéséhez, amely kivezet végig a településről. Innen már műúton lehet közlekedni végig Hajdúszoboszlóig. Persze a visszaút is teljesíthető a földeken keresztül. Erre ad lehetőséget Ebesnek az Új soron történő elhagyása, majd arról jobbra történő lekanyarodása. Akik maradnak a műútnál, azok szét tudnak nézni Hajdúszovát belterületén. A falut elhagyva viszont az aszfalt minősége hagy némi kívánnivalót maga után, de nem járhatatlan még országúti kerékpárral sem.

8. Nádudvar – Kaba – Hajdúszovát – Hajdúszoboszló (52,6 km a teljes)
Azok számára lehet ez egy kellemes körtúra, akik nem a látvány, hanem mindinkább a mozgás miatt szeretnének útnak indulni. A kör tovább növelhető egy földesi látogatással. Ekkor Hajdúszoboszló határai között 59,9 km-t lehet megtenni. Az út minősége itt sem egészen tökéletes mindenütt, de a meglehetősen kicsi forgalom miatt mégis zavartalanul lehet haladni, továbbá a hosszú fasorok páratlan látványt biztosítanak!

9. Hajdúszoboszló – Zádor-híd (33,5 km csak oda)
A Zádor-híd egykoron jelentős forgalmat lebonyolító műtárgyi szerepet töltött be a karcagi lápos területeken. A vízszabályozásokat követően a terület mocsaras jellege megszűnt, így a híd eredeti szerepköre feleslegessé vált, ám műemlékként megmaradt a mai napig. A környék állatvilága meglehetősen gazdag: több ritka madárfaj is található a területen, továbbá ősszel a daruvonulás is megfigyelhető! Akik a 67 km-es oda-vissza utat hosszúnak találják, azok alig pár km-t megtéve betekerhetnek Karcag területére, ahol megtekinthető egy szélmalom is, továbbá vasúton fáradozás nélkül vissza lehet térni Hajdúszoboszlóra.

10. Hajdúszoboszlói halastavak
Könnyed mozgási lehetőség, de ha a halastavak területét is bebarangolja az arra járó, akkor hosszabb időtöltésnek is beillő programot adhat a túra! A várost a 4-es főút mellett található kerékpárúton elhagyva lehet elérni a Keleti – főcsatorna hídját, ahol az autós forgalommal közösen lehet csak közlekedni! Pontosabban a táblák alapján a kerékpárosok ki volnának tiltva a hídról, ám az út melletti murváson -ami egyébként kifogástalan minőségű- minden további nélkül fel lehet menni, persze kellő körültekintéssel! A hidat körbejárva, vagy a kerékpárral az oldallépcsőn lesétálva lehet továbbindulni a víkendházak mellett. Azokat elhagyva egy zsilipen lehet átkelni. Innen már beépítetlen táj következik. A halastavak csillogását bal oldalon lehet majd észrevenni, amely a lemenő nap fényében pazar látványt varázsol elénk! A csatorna töltéséről a Nádudvar – Hajdúszoboszló műútra érünk ki, amelyen jobbra lehet visszatérni Hajdúszoboszlóra. Téli kiegészítő túra lehet a hídtól a csatorna bal partján fölfelé továbbhaladva megtekinteni a hattyúkat, amelyek már több éve a bukónál vészelik át a teleket, kihasználván azt, hogy a sebesebb átfolyás miatt itt csak nagyon ritkán fagy be teljesen a víz. A cudar időkben éppen ezért célszerű nekik némi élelmet is kivinni, hiszen ilyenkor egészen közel merészkednek az emberekhez. Elolvasom

2014. július 7.

Nagyerdei Szabadtéri Színpad

A debreceni Nagyerdei Szabadtéri Színpad a békás tó mellett egyedi környezetben újra megnyitotta kapuit a látogatók előtt és változatos program kínálttal várja a kultúra szerelmeseit.

A felújított Nagyerdei Szabadtéri Színpadon májustól szeptemberig változatos programok sorát vonultatják fel a szervezők a debreceni közönség és a környékbeli érdeklődők nagy örömére!

A 2014-ben felújított Nagyerdei Szabadtéri Színpad az idei évben is változatos programkínálattal várja a szabadtéri koncertek és színházi előadások iránt érdeklődő közönséget.

A Nagyerdei Szabadtéri Színpad programjai
2016. június 26. 20.30 A Dzsungel Könyve – musical bábszínpadi változata két részben
2016. június 29. 20.30 Sok hűhó semmiért – vígjáték két részben
2016. július 1. és 2. 20.30 Egy fenékkel két lovat – zenés játék két részben
2016. július 6. és 7. 20.30 A csárdáskirálynő – operett két részben
2016. július 11. és 12. 20.30 Francia rúdugrás – szextett két részben
2016. július 15. 20.30 Megidézett Kárpátalja, hágókon innen és túl – táncjáték egy részben
2016. július 23. 19.00 A Hampshire County Youth Orchestra koncertje
2016. július 24. 20.00 Kodály Zoltán Ifjusági Világzenekar hangversenye
2016. július 29. és 30. 20.00 – musical két részben
2016. augusztus 2. 20.00 Hernádi Pont – Hernádi Judit zenés estje
2016. augusztus 8. 20.00 A pofon egyszerű, avagy egy szerencsés néző viszontagságai – a L’art pour l’art Társulat előadása
2016. augusztus 11. 20.00 Ketten egyedül – New York-i duett egy részben
2016. augusztus 13. 18.00 Kaláka koncert
2016. augusztus 14.20.00 Frank Sinatra – A hang – Egy életmű dalban és táncban
2016. augusztus 18. 20.00 Demjén koncert
2016. augusztus 19. 20.00 Habana Social Club – előadóest
Bővebb információ a programokról, előadásokról http://www.debreceniszabadteri.hu weboldalon olvashatnak!
A műsorváltoztatás jogát a szervezők fenntartják!

Jegyek az előadásokra a hajdúszoboszlói Tourinform irodában kaphatóak! Információ a +36 52/558-928-as telefonszámon.

A Szabadtéri Színpad nézőtere, pánztára és büféi az előadások kezdete előtt 1 órával nyitnak, ahol óriásperec, kávé, tea, üdítő és alkoholos ital egyaránt kapható.

A Szabadtéri Színpad mozgáskorlátozott vendégei és kísérői előadásonként korlátozott számban a helyszín és procukció adottságaitól függően tudnak akadálymentesített helyekre szóló belépőjegyeket vásárolni a Kölcsey Központ Jegypénztárában. Bővebb információ +36 52/518-447

Kedvezőtlen időjárás esetén:
Tájékoztatjuk kedves vendégeinket, hogy a Szabadtéri Színpad részletes esőszabályzata a www.nagyerdeiszabadteri.hu honlapról elérhető.

Kedvezményes Cívis Piknik-Bérletek:
A Nagyerdei Szabadtéri Színpad meghatározott előadásaira korlátozott számban kedvezményes négy és öt előadásos bérletek is válthatók, melyekkel kedvezőbb áron tekintheti meg az előadásokat, a belépőjegy alapárához képest. Bérletek kizárólag személyesen válthatók a Kölcsey Központ jegypénztárában.
Cívis Piknik bérlet I. (2.helyár, 5 előadás) 19500.-Ft
Cívis Piknik bérlek II. (2. helyár, 4 előadás) 15600.-Ft Elolvasom