Záznam

2021. marca 18.

(HU) Kerékpártúra Hajdúszoboszlóról Ebesig – Térségi

(HU) Akik aktív kikapcsolódásra vágynak, azok megtehetik két keréken Hajdúszoboszló és Ebes között!
Ebest és Hajdúszoboszlót kiépített kerékpárút köti össze, a 4-es számú főút mentén.
A két település közötti táv 8,4 km a hajdúszoboszlói Tourinform irodától számítva.
Ezt a kerékpártávot nem csak az aktív kerékpárosoknak, hanem a gyermekes családoknak és akár az idősebb korosztálynak is ajánljuk.
További kikapcsolódási lehetőségként továbbá ajánljuk Ebes felfedezését is!
Habár a jelenlegi időszakban a múzeumok és egyéb látogatóközpontok zárva tartanak, mégis érdemes legalább kívülről megtekinteni Ebes látnivalóit.
A következő köztereket ajánljuk figyelmükbe
Szent István park
A park takarékszövetkezet és a Szent Lőrinc katolikus templom közt helyezkedik el. 2011. augusztus 18-án civil kezdeményezésre a középkori falu 1594-es pusztulásának emlékére fakeresztet állított a község. A kereszt Tokai Attila ebesi fafaragó munkája.
Széchenyi tér
A Községház melletti tér 2000-ben kapta meg gróf Széchenyi István nevét.
A gróf, téren található teljes alakos bronzszobrát is ekkor avatták fel.
A műalkotás Győrfi Lajos szobrászművész keze munkája.
2012-ben újabb elemmel gazdagodott a tér, a község első szökőkútjával.
A díszkúton látható kompozíció „Halászháló halakkal” szintén Győrfi Lajos alkotása.
Nagy park
Az ebesiek kedvelt közösségi tere a község „tüdejeként” és ismert Nagy park, amely régen is számos községi ünnep, majális helyszíne volt.
A parkban játszóeszközök, hatalmas füves terület és tűzrakóhely várja a kirándulókat.
A körülvevő erdő kedvelt a futás szerelmesei körében, madárdalos hangulata főként tavasszal és nyáron lebilincselő.
Érdemes lehet még kívülről megcsodálni Ebes templomait is.
A Református templom
A modern kori Ebes első templomát 1992. október 24-én kezdték építeni. Az első templomterv az alapozás hibái miatt nem valósulhatott meg, ezért 1993-ban újraindult az építkezés egy második terv alapján. Ekkor a templomhajó épült fel, valamint a torony megépítésére is sor került. Újabb lendületet 1995-ben kapott az építkezés. Meilen, svájci testvérváros és polgármestere, valamint a Tiszántúli Református Egyházközség és az Ebes Községi Önkormányzat segítségével került a templom tető alá. 1997. február 12-én a toronysisakkal együtt a helyére került a tetőszerkezet. 1997. június 8-án szentelték meg a harangokat: Mária és Márton harangok Gombos Lajos őrbottyáni harangöntő műhelyében készültek. A templom karzatának festett kazettáit Buka László festőművész készítette, amelyek bibliai motívumokat és református jelképeket ábrázolnak. 1997. október 5-én adták át a templomot Dr. Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök és Bukáné Zakar Zsuzsanna tiszteletes asszony ünnepi istentisztelete mellett.
A református templomkertben emlékmű található az Ebesre kitelepített családok tiszteletére.
Szent Lőrinc katolikus templom
A templom 1997-ben épült. A 182 négyzetméter alapterületű templom és hitoktató terem Kováts Ákos építészmérnök és Mohácsi Péter belsőépítész tervei alapján készült el az Ady Endre utcában. A festett üvegablakok Szabó Erzsébet munkái, a magyar szenteket ábrázolják, az oltás tűzzománc képeit Lőrincz Vitus készítette. A toronyban lakó harang Szent Miklós nevét viseli, az ősi templom védőszentjének tiszteletére.
Érdekesség a Római katolikus templomról, hogy 1998.augusztus 9-én Bosák Nándor megyéspüspök Szent Lőrinc tiszteletére felszentelte. Prečítam

Chcete sa podeliť o svoje skúsenosti v Hajdúszoboszló s verejnosťou? Pošlite nám svoj príbeh!

Zdieľanie
2015. júla 27.

(HU) Nádaspart horgásztó és szabadidőközpont

(HU) Tudtad, hogy Hajdúszoboszlón a Nádaspart horgásztó és szabadidőközpontban piknikezhetsz, strandolhatsz, horgászhatsz, de ha csak a természetben szeretnél kikapcsolódni arra is kiváló hely.
Kirándulók paradicsoma

Ha homokos, kiépített szabad strandon szeretnél pihenni, piknikezni, esetleg szabadtéri főzésre alkalmas helyet keresel, vagy csak egyszerűen szeretnéd szabadidődet tájvédelmi jellegű parkban eltölteni akkor feltétlenül látogass el a Nádaspart horgásztó és szabadidőközpontba.

A 8 hektáros vízfelületű tó egy kotort, agyagos aljú, rekreációs terület melynek kialakításában vett részt a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága, így a kialakításakor szempont volt az is, hogy számos ritka, védett növény-és állatfajnak adjon otthont. Ezért a vízfelületet foltokban nádasok tarkítják, ahol a vízmélység 70-90 cm, míg az ezeken kívül eső részeken 210-240 cm között mozog. A tavat fúrt kútból töltötték fel, melyet részben a talajvíz, részben a csapadék táplál. A halállomány az évenkénti többszöri telepítés mellett, jelentős saját szaporulattal is büszkélkedhet. Horgászni nem csak a partról, hanem a nádasok között hosszan benyúló stégről is lehet.

Strand

A tó északi részén kiépített homokos strand található, mely fokozatosan mélyülő vízben folytatódik, így ideális a fürdőzéshez is. A strand mellett bérelhető főzőhelyekkel egészítik ki a kikapcsolódási lehetőségeket. Mindehhez tartozik egy meleg vizes szociális blokk is, növelve a komplexum komfortját.
Árak
Strandbelépők

6 év alatt ingyenes
14 éves korig: 300.-Ft
14 éves korig, hétköznap délután 16 órától: 200.-Ft
14 éves kortól: 650.-Ft
14 éves kortól, hétköznap délután 16 órától: 350.-Ft
10 felnőtt létszám felett: 400.-Ft

Horgász árlista
Sporthorgász jegy

Napi/ 06.00 – 20.00 között 1800.-Ft
Félnapi/ 06.00 – 13.00 között vagy 13.00 – 20.00 között: 1200.-Ft
A sporthorgász jegyek elvihető halat nem tartalmaznak.

Halas horgászjegy

Napi/ 06.00 – 20.00 között: 3500.-Ft
A halas napijegy 3 kg bármilyen összetételű elvihető halat tartalmaz.

Sporthorgász bérlet

Heti bérlet
Érvényességi idő: Vásárlástól számított 7 nap, 10000.-Ft
15 alkalmas
Érvényességi idő: A vásárlás évében nyitvatartási időben, 18000.-Ft

Információ

A sporthorgász bérletek elvihető halat nem tartalmaznak.
A 4 kg fölötti halak nem vihetőek el kivétel a harcsa.
Gyermek sporthorgász belépő 12 éves korig, maximum 2 felnőtt kísérővel: 2000 Ft,
Csónakhasználat horgászoknak: az igénybe vett horgászjegy ára + 400 Ft/nap.
A horgászbelépőkhöz maximum 2 bot használat tartozik.
Csak az elvitelre szánt halakat szabad haltartó szákba tenni, egyébként az összes kifogott halat,
kíméletesen vissza kell engedni a tóba.
A horgász kísérőkre a strandbelépők vonatkoznak.

Hal árak horgászoknak

Ponty: 850 Ft / kg
Keszeg, Kárász: 450 Ft / kg
Amur: 800 Ft / kg
Harcsa, süllő, csuka: 1800 Ft / kg
Hal ár elvitelre nem horgászoknak kedvezményesen:
Ponty: 950 Ft / kg
Amur: 900 Ft / kg Prečítam

2015. júla 23.

(HU) Városi erődfal maradvány

(HU) Hajdúszoboszló legrégebbi épített öröksége, a hajdani városfal megmaradt része és a sarokbástya, mely jelenleg a Kálvin téren a Református templom mellett található.

Hajdúszoboszló települést 1606 szeptember 2-án ajándékozza Bocskai István erdélyi fejedelem a Halasi Fekete Péter vezette hajdúknak. A katonai rendben élő hajdúk a város területét tizedekre osztják és kialakítják a hajdúvárosokra jellemző kéttelkes városszerkezetet, majd a várost hajdúpalánkkal, később fallal veszik körül. Ennek egy része látható még ma is a város főterén a Református templom mellett. Prečítam

2014. júla 23.

(HU) Bringázz Hajdúszoboszlón

(HU) Bringázz a fürdővárosban és környékén, ismerd meg Hajdúszoboszló látnivalóit, nevezetességeit a térség természeti értékeit két keréken.
Ha Hajdúszoboszlón töltöd pihenésedet, a fürdőzés mellett kiváló kikapcsolódás lehet egy esti kerékpáros városnézés, vagy akár 1 napos kerékpáros túrára is vállalkozhatsz kedved és erőd szerint. A környék természeti látnivalói is tartogatnak számodra élményeket.

Ha nem hoztad magaddal kerékpárodat, ne aggódj nem probléma, a hajdúszoboszlói Tourinform irodában bérelhetsz kerékpárt akár 1 órára vagy 1 napra is. A kerékpár bérlés díjai kedvezőek már 1.000.-Ft-tól bérelhetsz, az 1 napos díj pedig 3.300.-Ft. Van lehetőség felnőtt, gyermek és tandem kerékpár bérlésére is. Bővebb információ a +36 52/558-928-as telefonszámon kérhető.
Városnéző kalandtúra

Hajdúszoboszlói játékos városnéző kalandtúránkat is ajánljuk figyelmedbe.
A játék lényege, hogy Hajdúszoboszló látnivalóit játékos formában ismerd meg, és mint minden igazán jó játékban a kitartó teljesítményedért meg is jutalmazunk.
A játékos túra során az alábbi állomásokat kell meglátogatnod a jutalom eléréséhez:
-Erődfal
– Gazdaház
– Csanády Ház
– Bocskai szobor
– Bocskai Múzeum
– Bocskai István Rendezvény központ
– Görög Katolikus Templom
– Pávai Vajna Ferenc szobor

Játékszabály:
1. Fedezd fel a várost
2. Találd meg a látnivalót
3. Fényképezd le
4. Mutasd be a fotót a kölcsönzőbe
5. Váltsd be a jutalmadat

További kerékpáros túra ajánlatok
Kerékpáros túralehetőségek Hajdúszoboszló közelében

1. Hajdúszoboszló – Nagyhegyes
A Hajdúszoboszló és Nagyhegyes települések között épített kerékpárút vezet, az utat 2011. október 27-én adták át a forgalomnak. Önálló hossza a települések között 7866 méter, amely a településeken belüli szakaszokkal eléri a 13571 métert is!

2. Nagyhegyes – Balmazújváros
2014. március 21-én adták át a Nagyhegyes – Balmazújváros kerékpárutat a forgalomnak. Az út települések közötti része 6,9 km hosszan vezet, az összes emelkedés Balmazújváros irányába alig éri el a 10 métert. A szakasz sokkal változatosabb, mint a Hajdúszoboszló és Nagyhegyes közötti rész.

3. Kráter-tó (12,2 km csak oda)
A városból a nagyhegyesi kerékpárúton kell elindulni, majd közvetlenül Nagyhegyes előtt, a csirketelep kereszteződésében -a padnál- jobbra letérve a kerékpárútról kell tovább haladni a mezőgazdasági műúton. 3,5 km-es nyárfasor melletti dimbes-dombos tekerés után balra kell letérni. Nem lehet eltéveszteni, hiszen az egyetlen beton/aszfalt utat kell figyelni. Innen már szépen látszik a tó körüli fás rész.

4. Látóképi víztározó (17,2 km csak oda)
A Gatya-tóhoz -ahogyan sokan hívják- a Krátertől tovább haladva lehet eljutni a földeken át. Az utak minősége meglehetősen változó: esőzések után a traktorok és lovasszekerek erősen felvágják a talajt, de tartósabban száraz időkben általában könnyen járhatóak. A tó közelében található A Debreceni Agrártudományi Centrum egyik kísérleti területe is, ahol a tanulók és oktatóik végeznek különféle méréseket, vizsgálatokat.

5. Angyalházi híd – Nagyhegyes – Hajdúszoboszló (31,2 km, vagy 37,8 km a teljes)
A jelentős mezőgazdasági forgalmat lebonyolító híd két útvonalon is megközelíthető. A Kráter-tóhoz hasonlatos kellemetlenséget ebben az esetben az első útvonal jobb oldalára eső sertéstelep okozhatja. Északi és keleti szél esetén kellemetlen szagokkal lehet ezen a szakaszon találkozni, amit ezen az útvonalon legalább hamar maga mögött hagyhat az erre járó a telep közelsége miatt. Aki ezt mégis szeretné elkerülni, vagy csak szét akar nézni a Keleti-főcsatorna partján levő víkendházak között, azok választhatják a némileg hosszabb második útvonalat, ahol egészen a MOL földgáztelepéig kell elmenni a kerékpárúton, majd a padot elhagyva balra kell letérni. Az angyalházi hídon túl gazdag élővilág figyelhető meg. Főleg ősszel a darvak vonulása ad látványos és hangzatos élményeket. Természetfotósoknak különösen ajánlott útvonal! A földutakon való kicsit nehézkesebb tájékozódás miatt viszont érdemes egy útvonalleírást készíteni a főbb pontokról. Kiérvén a Nádudvart a 33-as úttal összekötő szakaszra pillanthatunk meg egy tisztességes földkúpot. Ez nem más, mint a Vajda-halom, amely egyike az egykoron több ezres számban emelt temetkezési helyeknek. 95m-es abszolút és 9m-es relatív magasságát, valamint 11°-os oldalmeredekségét tekintve a legjelentősebb, amely az országban megmaradt! Innen műúton lehet elérni a 33-as jelzésű utat, melyre jobbra kell felhajtani. A főút hídján átkelve a csatorna mentén lehet visszajutni Nagyhegyes belterületére, ahonnan már egészen Hajdúszoboszlóig visszavezet a kerékpárút.

6. Angyalházi híd – Nádudvar – Hajdúszoboszló (38,6 km a teljes)
Az angyalházi híd útvonalán indulva a földkúpot elérve balra fordulva Nádudvar területére juthatunk el. Érdemes megtekinteni a temető környékét, a Jókai utcán található kistavakat, valamint a személyforgalomra csak kivételes alkalmakkor használt vasútvonal végét. Nádudvarról szintén aszfaltozott úton lehet visszajutni Hajdúszoboszlóra.

7. Ebes – Hajdúszovát – Hajdúszoboszló kör (26,6 km a teljes)
A körút Ebes után több verzióban is folytatható Hajdúzoboszlóig. Én a leghosszabb, ám mégis a legkényelmesebb útvonalat mutatom be. Hajdúszoboszló határától két ponton térhetünk rá az Ebes felé vezető földútra: az egyik a Google térképen jelzett, míg a másik a fotón kiemelt útvonal. Személy szerint a másodikat javaslom, mivel sokkal könnyebben járható. Ebesig egyszerű az út, hiszen végig ugyanabban az irányban kell haladni. Kivétel ez alól a 4-es főút miatti kis kerülő, amely bevezet a vasúti felüljáró alá. A földeken 1-2 tanya látható, de általában kicsi errefelé a forgalom. Ebesre beérvén a Kossuth, majd Ady utcán kell egyenesen haladni egészen a Béke utca kereszteződéséhez, amely kivezet végig a településről. Innen már műúton lehet közlekedni végig Hajdúszoboszlóig. Persze a visszaút is teljesíthető a földeken keresztül. Erre ad lehetőséget Ebesnek az Új soron történő elhagyása, majd arról jobbra történő lekanyarodása. Akik maradnak a műútnál, azok szét tudnak nézni Hajdúszovát belterületén. A falut elhagyva viszont az aszfalt minősége hagy némi kívánnivalót maga után, de nem járhatatlan még országúti kerékpárral sem.

8. Nádudvar – Kaba – Hajdúszovát – Hajdúszoboszló (52,6 km a teljes)
Azok számára lehet ez egy kellemes körtúra, akik nem a látvány, hanem mindinkább a mozgás miatt szeretnének útnak indulni. A kör tovább növelhető egy földesi látogatással. Ekkor Hajdúszoboszló határai között 59,9 km-t lehet megtenni. Az út minősége itt sem egészen tökéletes mindenütt, de a meglehetősen kicsi forgalom miatt mégis zavartalanul lehet haladni, továbbá a hosszú fasorok páratlan látványt biztosítanak!

9. Hajdúszoboszló – Zádor-híd (33,5 km csak oda)
A Zádor-híd egykoron jelentős forgalmat lebonyolító műtárgyi szerepet töltött be a karcagi lápos területeken. A vízszabályozásokat követően a terület mocsaras jellege megszűnt, így a híd eredeti szerepköre feleslegessé vált, ám műemlékként megmaradt a mai napig. A környék állatvilága meglehetősen gazdag: több ritka madárfaj is található a területen, továbbá ősszel a daruvonulás is megfigyelhető! Akik a 67 km-es oda-vissza utat hosszúnak találják, azok alig pár km-t megtéve betekerhetnek Karcag területére, ahol megtekinthető egy szélmalom is, továbbá vasúton fáradozás nélkül vissza lehet térni Hajdúszoboszlóra.

10. Hajdúszoboszlói halastavak
Könnyed mozgási lehetőség, de ha a halastavak területét is bebarangolja az arra járó, akkor hosszabb időtöltésnek is beillő programot adhat a túra! A várost a 4-es főút mellett található kerékpárúton elhagyva lehet elérni a Keleti – főcsatorna hídját, ahol az autós forgalommal közösen lehet csak közlekedni! Pontosabban a táblák alapján a kerékpárosok ki volnának tiltva a hídról, ám az út melletti murváson -ami egyébként kifogástalan minőségű- minden további nélkül fel lehet menni, persze kellő körültekintéssel! A hidat körbejárva, vagy a kerékpárral az oldallépcsőn lesétálva lehet továbbindulni a víkendházak mellett. Azokat elhagyva egy zsilipen lehet átkelni. Innen már beépítetlen táj következik. A halastavak csillogását bal oldalon lehet majd észrevenni, amely a lemenő nap fényében pazar látványt varázsol elénk! A csatorna töltéséről a Nádudvar – Hajdúszoboszló műútra érünk ki, amelyen jobbra lehet visszatérni Hajdúszoboszlóra. Téli kiegészítő túra lehet a hídtól a csatorna bal partján fölfelé továbbhaladva megtekinteni a hattyúkat, amelyek már több éve a bukónál vészelik át a teleket, kihasználván azt, hogy a sebesebb átfolyás miatt itt csak nagyon ritkán fagy be teljesen a víz. A cudar időkben éppen ezért célszerű nekik némi élelmet is kivinni, hiszen ilyenkor egészen közel merészkednek az emberekhez. Prečítam