Archivy

2022. října 20.

(HU) Gyógypark és sétány élménypontokkal

(HU) Látványosan megújult a hajdúszoboszlói strandfürdő és gyógyfürdő előtti gyógypark környezete és városunk turisztikai főutcája a Mátyás király sétány. A strandfürdő nyári főbejáratától a sétány végéig számos élményelem várja a városba látogatókat az Alföld fővárosában.

Hajdúszoboszló komplex turisztikai fejlesztése keretében új szökőkutakkal és élményelemekkel gazdagodott Európa legnagyobb fürdőkomplexumáról ismert fürdőváros Hajdúszoboszló. A projekt keretében kicsit több mint egy év alatt teljesen átalakult a strand főbejáratától indulva a város gyógyparkjának a Szent István parknak egy része és a Mátyás király sétány. Mostantól egy attraktív sétálóutca, számos új kényelmi elem és több élménypont fogadja a helyieket és a pihenni érkezőket.

A megújulás a strandfürdő és kicsiket és nagyokat egyaránt elkápráztatja majd például a kishajóúsztató, a végében egy guggoló, papírhajóját éppen a vízre helyező kislánybronz szobrával. Ahogy igazi különlegesség a Föld hangja installáció, amelynél a felszín alatt futó, a föld felett sárga tölcsérekben végződő, fémből készült elemek vezetik fel hozzánk a mélyebb rétegek morajlását és egy 3D-s festmény is szimbolizálja a termálvíz lelőhelyét jelentő mélységet. Ezeken felül a parkban két szökőkút, egy Debrecent és egy Hortobágyot jelképező térelem, néhány világító pihenőpontok is helyet kaptak.

Az élménypontokról bővebben
Szent István Park
Hajdúszoboszló központi parkja kiemelt szerepet kapott élménypontként. Városunk gyógyhely, mely Pávai Vajnak Ferenc kitartó munkája nélkül nem valósulhatott volna meg. Juha Richárd szobrászművész által készített egész alakos szobra a Gyógyfürdő bejárata előtt látható. Az élménypontot a mélység és a hullám/patak ihlette. A mélység az 1100 m mélyen lévő termálvíz lelőhelyét szimbolizálja. A mélységérzetet Kálvári József és Alim Adilov 3D-s burkolatfestése érzékelteti. A park szerves részeként került kialakításra a kishajó úsztatómedence, ahol Juha Richárd másik alkotása, egy bronz kislányszobor ül, aki éppen egy papírhajót helyez a vízre, ezzel biztatva mindenkit, hogy kövesse példáját. A tér játékosságát tovább színesíti a Föld hangja elnevezésű installáció, lehetőséget adva a játszani vágyóknak „titkos üzenetek” átadására, a föld „hangjait” meghallgatni. A Szent István park tengelyében található Hajdúszoboszló felírat, mint a „város kapuja” térelemtől haladhatnak tovább a látogatók a megújult sétányra.

Idő és tér
A Mátyás király sétány elejére érve az „Idő és tér” nevű élményponton találhatjuk magunkat. Ez a rész a nyári forgatagban a megfelelő világításnak és a tér kialakításának köszönhetően egy utcai színpadként is funkcionálhat, ahol a helyi művészek és tehetségek szereznek maradandó élményt az arra járóknak, akik az itt elhelyezett padoknak köszönhetően pihenhetnek meg egy kellemes zenei élmény vagy séta közben. A tér ezen részét a burkolaton látható szélességi és hosszúsági fokokkal ellátott iránytű teszi még színesebbé.

Cívis
Ez az élménypont Debrecen közelségére, a desztináció székhelyére hívja fel a figyelmet, ahol a turistákat változatos programok várják, itt töltött pihenésük idején. A kapu tetején kialakított Debrecen feliratú tábla árnyékot vetve mutatja be a város közigazgatási határát jelképező képet. A hullámzás által kialakított alakzat egy szalag formában körbefutva formál hol kaput, hol alagutat, mely a két város szoros és változatos kapcsolatát hivatott szimbolizálni. A forgatható kockajáték és a testről lenyomatot vevő 3D tábla mindenkit játékra invitál.

Fény és Hullám
A sétány pulzáló élménypontja a „Fény és a hullám” elnevezést kapta. A város lüktető szívét a gyógyvíz táplálja, ez inspirálta a vízmolekulákra vagy buborékra emlékeztető ülőhelyek alkalmazását, hullámos vonalként való elhelyezését. A világító padokon megpihenve megfigyelhető, felidézhető a sétány, a város élettel teli pezsgése. A buborékokat követve a víz és Hajdúszoboszló együttes hullámzása jelenik meg szimbolikusan. A víz jelképeit az esti fények teszik egyedivé.

Gyermek színpad
Érdemes megpihenni a „Gyermekszínpad” elnevezésű élményponton, ahol a levendulák kellemes illatfelhője veszi körül az arra sétálókat. Napközben az itt kialakított megdöntött felület akár napozásra is alkalmas, ami egyben színpadként is tud funkcionálni. Az itt elhelyezett utcabútorok esténként hangulatos színekben pompáznak.

Hortobágy
A „Hortobágy” nevű élménypont a pásztor hagyományoknak állít emléket, mely a tájegység jellegzetes foglalkozása volt hosszú éveken keresztül. A szoborcsoport központi alakja Győrfi Lajos alkotása, a bajuszos juhász, aki gazdagon díszített, jellegzetesen vállra vetett cifraszűrben, kampós végű pásztorbotjára támaszkodik. A cifraszűr rojtos, magyaros mintákkal díszített viseletén még magyar címerábrázolás is felfedezhető. A juhász mellett az Alföld két ikonikus állata látható: a hűséges pulikutya, illetve az egyik felvigyázott rackajuh. Az állatok Győrfi Ádám alkotásai.

Bolyongó
A „Bolyongó” elnevezésű élménypont a környék élővilágának felfedezésére hívja fel a figyelmet. A 20 oszloppal ellátott tér egy nádas imitációja. Az oszlopok között sétálva felfedezhetőek a térség jellemző állatai, érdekességként magasságuk is megismerhető az oszlopokon jelzett led csíkok által, akár saját magasságunkhoz hasonlítva. A felfedezők a tér közepén találják Juha Richárd tapintható bronz domborműves térképét a környék nevezetességeivel. Az est fényeiben a „nádszálak” világításukkal csábítják a kalandorokat.

Kultúra hídja
A „Kultúra hídja”, egy szimbolikus elnevezés ennél az élménypontnál, mely a különböző nemzetiségek, kultúrák általi szeretetet kívánja megjeleníteni, melyet a Hajdúszoboszlóra látogató vendégektől tapasztalunk nap mint nap. E pont napközben és este egyaránt a Mátyás király sétány igazi látványossága. Az élményelem igazi szépségét az árnyékok és az azzal való játék adja, mely nappal és este is egyedi a megvilágításnak köszönhetően. A betűhenger szövegét csak mozgásban lehet elolvasni, egyedi módon játékosan fedezd fel az élménypontnál Szép Ernő költőnk szeretett városáról, Hajdúszoboszlóról írt idézetét!

Víz
A tervezőket itt a Hajdúszoboszlótól egy órás kirándulással is elérhető, a „vadvíz országnak“ is becézett Tisza-tó és környéke ihlette, ahol a kör alakú részben elhelyezett 5 darab hullámra emlékeztető térelem és egy papírhajó formájú szobor a város látnivalói mellett az aktív kikapcsolódásra, kirándulásra ösztönöz. A Tisza-tó izgalmas vízitúráin kívül egyedi madárkolóniájával is elkápráztatja a látogatókat, amely két keréken körbe is tekerhető a kerékpárosok örömére.

A fejlesztés keretében a zöldfelületeknek is kiemelt figyelem jutott a sétálóutca újragondolása során, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy összesen közel 2000 négyzetméteren telepítettek díszfákat, örökzöldeket, cserjéket és sziklakerti növényeket. Borítékolhatóan páratlan látkép lesz, ahogy a japán díszcseresznyék és az aranylombú gömb páfrányfenyők néhány éven belül zöldbe borítják a járókelők által megtöltött Mátyás király sétányt és annak környékét.
Ezek mellett többek között új parkolóhelyekkel, vidám tetőzettel felszerelt kerékpártárolókkal és szervizpontokkal, a gyógyfürdő főépülete mellett pedig új vendéglátóhelyiséggel, egy szociális blokkal és újonnan kialakított baba-mama váróhelyiséggel is bővült a korzó. Mindezek együttese pedig komoly garancia arra, a sétány és környezete méltó központja lesz az itt élők hétköznapjainak és a városba látogató turisták feltöltődésének egyaránt. Přečtu

Chcete se podělit o své zkušenosti v Hajdúszoboszló s veřejností? Pošlete nám svůj příběh!

Sdílení
2020. září 28.

(HU) Séta a Trianon emlékműhöz Hajdúszoboszlón

(HU) Hajdúszoboszló városában 2020. június 04-én új emlékmű került felavatásra, ezen alkotás mindenki számára kiváló célpont egy kellemes sétára. Přečtu

2015. července 23.

(HU) Városi erődfal maradvány

(HU) Hajdúszoboszló legrégebbi épített öröksége, a hajdani városfal megmaradt része és a sarokbástya, mely jelenleg a Kálvin téren a Református templom mellett található.

Hajdúszoboszló települést 1606 szeptember 2-án ajándékozza Bocskai István erdélyi fejedelem a Halasi Fekete Péter vezette hajdúknak. A katonai rendben élő hajdúk a város területét tizedekre osztják és kialakítják a hajdúvárosokra jellemző kéttelkes városszerkezetet, majd a várost hajdúpalánkkal, később fallal veszik körül. Ennek egy része látható még ma is a város főterén a Református templom mellett. Přečtu

2015. ledna 13.

(HU) Bika Vendéglő

(HU) A Kisbikának is mondott 1871-ben épült épület nemcsak szálloda és vendéglátóhely volt, de a város kulturális életének egyik központja is.

Az alföldi kisvárosban gyökeres változások indultak meg a vasúti közlekedés 1850-es években kezdődött fejlesztéseinek köszönhetően. Az élénkülő utas és kereskedelmi forgalom arra késztette a város elöljáróit, hogy korszerű, hosszú ideig szolgáló vendégfogadókat építtessen. Így kezdődött el a BIKA vendéglő építése, majd megnyitása 1860-ban.

Az 1870-es évekre a városnak múlhatatlan szüksége lett egy olyan vendéglőszállóra, ahol hivatalos vendégeit, vagy a különböző ügyek intézésére a városba érkező küldötteket, tisztségviselőket megfelelő körülmények közt el lehetett szállásolni. A BIKA vendéglő – amellett hogy itt részesültek ellátásban a város hivatalos vendégei – a társasági és közéletnek is jelentős színtere lett.

A vendéglátóhely 1871-ben készült el, mely most is látható Hajdúszoboszló főterén. Az egyemeletes épület a Kossuth utca sarkán, városi telken kapott helyet. Az országútra néző homlokzati része úgy lett felépítve, hogy az a városház felől kiinduló és a Kossuth utcáig terjedő épületsorral egy vonalba kerüljön. Az épület előtt üresen maradó térséggel a piactér mintegy kétszeresére növekedett.

A vendéglő bejárata az épület közepén a térről nyílt, és lépcső vezetett az emeletre. A vendégszobák, és egy nagy tágas étterem itt kapott helyet. A földszinten szintén a térre néző üzlethelyiségek sorakoztak. A Kisbikának is mondott épület nemcsak szálloda és vendéglátóhely volt, de a város kulturális életének is egyik központja lett. Az emeleti nagy étterem színházi, műkedvelő előadások tartására, politikai jellegű összejövetelek céljára egyaránt használhatók voltak.

Az 1930-as években a vendéglátás színhelye a fürdő környékére tevődött át. A Bika vendéglő emeleti részébe az állami adóhivatal költözött. 1950-től az adóhivatal helyén a honvéd kiegészítő parancsnokság működött. Ez követően az egész épület a vendéglátó vállalat használatába került. Változott a neve is. Volt Délibáb presszó, Bástya cukrászda, jelenleg az épületben a Nelson Hotel, Étterem és Cukrászda működik.

Az épület térre néző főhomlokzatát a földszinti és az emeleti ablakok két részre tagoják. Az alsó szinten téglalap alakú, míg a felsőn ívelt és párkányozott ablakok láthatók. Az emeleti ablakokat négy egyenes vonalú oszlop is elkülöníti egy mástól 2+6+2 megosztással.

A „Kisbika Vendéglő“ már több mint 140 éve áll őrt Hajdúszoboszló főterén. Přečtu

2015. ledna 13.

(HU) Városháza

(HU) A régi nádfedeles városháza helyett 1818-ban helyezték le az alapját a napjainkban is ismert hajdúszoboszlói városháza épületének, mely mai formáját az 1896-ban a honfoglalás millenniumának évében nyerte el.

A régi nádfedeles városháza helyett, mely rendeltetésére már alkalmatlannak bizonyult, újat kellett építeni. A református templomot felépítő Rabl Cornelius debreceni mesterrel létre is jött az egyezség. A mester elkészítette a tervrajzot, és 1818. május 20-án „letétetett a fundamentuma a templommal által ellenben építendő városházának.“

A „Belső csapszék“ helyére emelt egyemeletes épület bejárata az udvar felől volt. Mindkét szint helyiségei előtt bolthajtásos folyosó húzódott. A földszintről a bolthajtások közt felmenő hat oszlop tartotta az emeleti folyosót és a tetőzet udvarra eső szakaszát. A folyosókról nyíltak a hivatali helységek bejáratai. Az emeletre vezető lépcső alatt kapott helyett a fogda. A templom felé néző utcai homlokzat az által, hogy a középső rész, melyben a nagy tanácsterem kapott helyet, egy méternyire kijjebb lett helyezve a másik két falsíktól, az épület hármas tagozódású lett.

Az építkezés három évet vett igénybe. A munkálatok utolsó szakasza az ablakok üvegezése és a sárkemencék elkészítése volt. Ugyanis a hivatali helyiségeket szalmával, csutkával fűtötték. „Vaskemencék csak később kerültek a szobákba.

A városháza mai formája 1896-ban a honfoglalás millenniumának évében alakult ki. Ekkor toldották hozzá a Rákóczi út felé eső negyedik szakaszt. Ez ugyanúgy előrébb került, mint a korábbi épület középső része. Ez által nyerte el a városháza homlokzata mai alakzatát.

A városháza templom felőli részén 1935-ben egy figyelemre érdemes átalakítás történt. Az egykori strázsamesteri szoba feláldozásával itt nyitottak főbejáratot. Az átalakítást, és a díszkapu elkészítésének költségeit Stahler Dániel helybeli gazdag és előkelő személy vállalta.

Az épület egésze pedig az 1970-es években majd 1998-ban kapott teljes felújítást. Ez utóbbi nyomán a homlokzat színeiben is változatosabb lett. Így szemlélhetjük ma a vízszintes tagoltságú, nyugodt hatást keltő, klasszicista elemeket mutató épületet. Az emeleten lévő 4-4 félköríves ablak közt ugyanannyi korinthoszi féloszlop helyezkedik el. Fölöttük a tető szegélyeként alacsony, hat szakaszra osztott, áttört kőkorlát húzódik.

Esti fényszórós megvilágításban a több mint 180 esztendős városháza különösen szép látványt nyújt. Přečtu

2011. března 27.

Statek

(HU) A Gazdaház, a helyiek által Czeglédy házként ismert hagyományos népi lakóház, műemlék épület, Hajdúszoboszlón, a Vasvári Pál utca 40 alatt, a fürdőtől távol, a város szélén található.A legutolsó felújítását követően korabeli bútorokkal berendezett épületben a Gazdaház Múzeum működik. A ház előtti Gyógynövénykertben mintegy 50 fajta gyógynövény díszlik.Az állandó kiállítás, a Köpöly nadály, frászkarika, a gyógyító eszközöket, a népi gyógyítást mutatja be, de emellett a berendezési tárgyak segítségével a régi életmóddal is megismerkedhetnek a látogatók.A kézműves műhelyben látható a Zománcedények és a 100 év 10 perc alatt című kiállítás is, a régi háztartások konyhai és egyéb edényeivel, eszközeivel, bútoraival.Rendszeresek a felnőtt-, és gyermekcsoportok, családok részére eleink háztartási munkáit bemutató, előre meghirdetett programok, melynek elemei: keltetés, szövés*, szappanfőzés*, gyertyamártás*, textilfestés*, befőzés – tartósítás, aszalás, sár- agyagmunkák, tésztakészítés*, papírmerítés, lekvár főzés, káposztasavanyítás, kenyérsütés*, kolbásztöltés. (A *-gal jelölt programokat az év bármely szakában megrendelhetőek, ám a meg nem jelölt programok az tervezett, és meghirdetett időpontokon kívül, csak csökkentett tartalommal valósíthatóak meg. )A látogatók részt vehetnek a bemutatott munkákban, maguk is kipróbálhatják hogyan készítették egykor, és hogy készíthetőek ma is, hagyományos módon a tárgyaink, és élelmiszereinket.A programok legalább 8 fő részvétele esetén a meghirdetettől eltérő időpontokban is megrendelhetőek.A portán tovább élnek a régiek hagyományai, programokon kipróbálható a hagyományos népi kézművesség számos fajtája. Fontos megtartani a régi tárgyalkotó technikákat, páratlanul gazdag mintakincsünket. Egyedi használati és dísztárgyak, gyermekjátékok, lakástextilek készülnek hagyományos, illetve mostanában ismertté vált technikákkal.Az kézműves programokon a tárgyak a természet adta alapanyagokból, hagyományos technikával készülnek, de emellett fontos az újrahasznosítás: hisz a háztartásban feleslegessé vált, hulladéknak számító anyagok is alapanyagok készíthető ezekből is hasznos, esztétikus, egyedi tárgyak. Az érdeklődők meg is tanulhatják a különféle díszítő, tárgyalkotó technikákat a kézműves foglalkozásokon.A Gazdaház gyógynövény kertjét, a benne található növényeket, fitoterapeuta mutatja be az érdeklődőknek. A látogatók megismerkedhetnek gyógynövényekkel, termesztésükkel, begyűjtésükkel, felhasználásukkal, alkalmazásukkal, mely betegségekre javallottak, mik az esetleges ellenjavallatok a használatukkal kapcsolatosan. Az előzetesen bejelentkezett látogatócsoportok tagjai gyógyteákat is kóstolhatnak.
Nyitva tartás: Hétfő-Péntek 9.00 – 12.00
Szombat: előzetesen meghirdetett programok szerint
Belépőjegy árak:
Felnőtt 1000.-Ft
Gyerekek 3 éves korig ingyenesen látogathatják
TKM egyesület tagjainak 50% kedvezmény
A szállás.hu kuponjával 10% kedvezmény Přečtu

2011. února 2.

Szent László římskokatolický kostel

Římsko-katolický kostel v Hajdúszoboszló, Szent László, byl vybudován v barokním slohu v roce 1776.

Fresky, které zdobí interiér římskokatolického kostela, jsou dílem Isvána Takácse, který je vytvořil ve 30. letech 20. století. Snoubí se zde křesťanská témata s hlavními rysy života města, jako je nalezení termální vody nebo blízkost Hortobágy. Katolický kostel na ulici Bocskai je považován za jedinečnou atrakci Hajdúszoboszló i díky výše uvedených fresek. Další zajímavostí kostela je, že jej navštívil Jan Pavel II. v době, kdy působil jako krakovský arcibiskup. Přečtu

2011. února 2.

Reformovaná církev

Nejstarší historické budovy města Hajdúszoboszló jsou místní kostel reformované církve a zbytky městského opevnění v jeho blízkosti.

Tyto budovy patří také k symbolům města. Kostel reformované církve byl vybudován v barokním slohu počátkem 18. století. Jeho rozšíření proběhlo v roce 1818. Stavitelé použili při jeho stavbě stylistické znaky klasicismu.

Budova kostela prošla v roce 2000 kompletní rekonstrukcí. V budově lze najít několik historických prvků, jako je Mojžíšovo křeslo z roku 1816 nebo látka na kazatelně z roku 1937, na níž je vyšitý znak města. Kromě bohoslužeb se v kostele konají také koncerty a vystoupení sborového zpěvu.

Kostel reformované církve v Hajdúszoboszló vítá i lázeňské hosty, kteří do města přijíždějí. Mezi neobvyklé iniciativy kostela patří mapa Velkého Maďarska, na níž po bohoslužbě každý bratr, který přijede z daleka, vyznačí své bydliště špendlíkem. Velikost kostela a víry symbolizuje i velké množství špendlíků, které již na mapě najdete. Kostel vítá návštěvníky během otevírací doby nebo exkluzivně po předchozí dohodě. Přečtu

2011. února 2.

(HU) Görög Katolikus Templom

Řeckokatolický kostel se v Hajdúszoboszló se nachází v centru města na adrese 4, Szilfákalja, v sousedství komunitního centra Kovács Máté.

Kostel – který je součsně nejmladším kostelem v Hajdúszoboszló – vybudovala řeckokatolická komunita ve městě v roce 1994. Je z dílny architekta Istvána Lengyela, který použil moderní materiály i byzantské architektonické značky. Hajdúszoboszló tím získalo nové architektonické dědictví, v němž se snoubí moderní architektura s dávným uměním. Ikony, které zdobí interiér kostela, nakreslila Aranka Latorcainé Újházi. Kostel je otevřený návštěvníkům.

Liturgický program

Pondělí až pátek:
8:00 Svatá liturgie
Neděle a svátky:
9:30 Ranní pobožnost
10:00 Svatá liturgie Přečtu

2011. února 2.

(HU) Harangház és festett jelfái

(HU) A harangház Hajdúszoboszló új épített öröksége, Oborzil Edit iparművész és Rácz Zoltán építész együttes alkotása, mely szimbóluma is egyben a városnak.

A Harangház Hajdúszoboszló legfiatalabb építészeti alkotása, mely a városnak adományozott Oborzil harang-hagyaték elhelyezésére és bemutatására szolgáló épület.

A kör alaprajzú nyitott építménynek, megőrző és bemutató szerepe van, melyben a Hajdúszoboszló részére hagyatékozott 50 db alumínium harang került elhelyezésre. Az épület megtervezésekor Rácz Zoltán építőművész több jelképrendszert alkalmazott, hiszen a Harangház négy darab pillére a négy évszak, a négy égtáj és a harangrendszer kezdőpontjait is jelöli.

A Harangház épülete a Gyógyfürdő és a város főutcája közötti parkban van elhelyezve, az építmény az építész szerint a jelképes kárpát medencét jelenti, melybe csordogál a szomszédos parkban lévő három darab festett jelfa tövéből induló négy forrás.

A három darab festett jelfa szellemiségében teljes mértékben segíti illetve felerősíti az épület funkcionális és eszmei szerepét, értékét. A három jelfa a Turul legendát, a Csodaszarvas történetét és az Életfához fűződő mese és mondaköröket jeleníti meg és azokat a színezetükkel is hangsúlyozzák.

A három jelfa elnevezése Turulo, Csodaszarvas és Lélekmadár. A jelfák az alábbi küldetéseket hivatott jelképezni a világban:
a Turulo a magyarság, az Árpád-ház küldetésének beteljesülését
a Csodaszarvas az elődeink égi értékeket felismerő tudásán alapuló földi küldetését
a Lélekmadár isten fája, az életfa, az újjászületés képességének jelképe.
A jelfákon ősi rovás írással az alábbi feliratok olvashatóak:
Turulo: Áldott szép Nap, fényes szép Nap, hajnalodva megszületik, megjelenik, fényesedik
Csodaszarvas: Követ vagyok ég Atyától, Küldött vagyok nagy törvénytől
Lélekmadár: Megérik a Föld is egy új születésre

A Harangház harangjai egyedi alkotások, melyek létrehozásánál a művészeket a XI-XII. századi kőfaragvány, ötvösmunka, ékköves berakás, palástminta, hímzés és zsinórozás ihlette. A harangok szimbólumai szorosan köthetőek az államalapítás korához, a kis tó körüliek kifejezetten Szent István emlékezetére készültek, és mindegyiken egy-egy latin nyelvű mondat olvasható államalapítónk törvényeiből. Innen kedve a történelmi tabló egy helyben, mint a Feszty-körkép, az épület peremén álló faoszlopok faragásain vonul körbe, Szent István korától napjainkig. A medence, vagyis az államalapítás utáni első oszlop a XI-XIV. század állandó háborúskodásait ábrázolja. A további oszlopokon látható faragványok az alábbiakat ábrázolják:
2. oszlop: a Közép-Európában zajló hatalmi viszályok, a török hadsereg hódítása, a Nándorfehérvári csata győzelmét
3. oszlop: a reformáció és a kálvinista vallás térhódítása, ahol jelképként megjelenik a bárány és a pelikán, aki saját magát áldozza fel fiókáinak
táplálásáért
4. oszlop: a három részre szakadt Magyarország
5. oszlop: a Habsburg dinasztia uralmát jelképezi, mely négyszáz évig tartott
6. oszlop: a Rákóczi féle szabadságharc
7. oszlop: 1848-49-es szabadságharc, időrendben is ide illeszkedik be a Kölcsey Harang, mely a 6. és 7.-es oszlop között áll
8. oszlop: az Osztrák-Magyar Monarchia létrejötte, a dualizmus kor
9. oszlop: Trianon, a történelmi Magyarország széthullása
10. oszlop: 1956, 1989 „szabadok vagyunk”
11. oszlop: Hogyan tovább?

Ha Hajdúszoboszlón pihen, sétáljon el Ön is a Szent István Parkba és csodálja meg a Harangház egyedi épületét a hozzá tartozó faragott oszlopokat, valamint a mögötte lévő parkban a festett jelfákat. Přečtu