Archivy

2016. července 13.

(HU) Hajdúszoboszlói Fazekasház

(HU) A Hajdúszoboszlói Fazekasház Fazekas Istvánnak, a népművészet mesterének 1976-ban megnyitott múzeuma.

A népi jellegű épület ma népművészeti gyűjteménynek ad otthont, valamint a látogatók múzeumpedagógiai foglalkozások keretében ismerkedhetnek meg a fazekassággal.

Fazekas Istvánról:
Fazekas István 1924. április 18-án született Nádudvaron, évszázadok óta fazekassággal foglalkozó dinasztia tagjaként. Korán megtanult korongozni, eredetileg mégsem készült fazekasnak. Később, édesapja műhelyében volt fazekasinas, s nála szabadult fel. 1952-ben lett népművész, 1954-ben az elsők között kapta meg a Népművészet Mestere kitüntető címet, a nádudvari fekete kerámia kimagaslóan magas művészi továbbfejlesztéséért, népszerűsítéséért. 1973-ban Nádudvarról Hajdúszoboszlóra tette át székhelyét, itt rendezte be műhelyét, s hozta létre saját keze munkája által a Hajdúszoboszlói Fazekasházat, kis házi múzeumát.

A Fazekasház:
A hagyományos nádfedeles paraszti házak formájára emlékeztető bemutatótermet, műhelyt épített és bekapcsolódott az idegenforgalomba is. A Hajdúszoboszlói Fazekasház Fazekas István 2007-ben bekövetkezett halála után gazdátlanná vált. A múzeum megnyitásának 40. évfordulóján, 2016-ban a ház újra megnyitja kapuit, hogy tovább szolgálja a magyar népművészetet. „Kézbe illő hagyomány” című állandó, és „Madárka, madárka” című időszaki kiállítással várja látogatóit, akik bemutatók és foglalkozások keretében ismerkedhetnek a fazekassággal, kipróbálhatják az agyagformálást és a korongozást is.

Kiállítások:
– Kézbe illő hagyomány, válogatás a debreceni Déri Múzeum néprajzi gyűjteményéből
Kiállításunk az alföldi parasztság tárgyi kultúrájának népművészeti értékkel is bíró darabjaiból nyújt ízelítőt, elsősorban a paraszti lakáskultúra és a ház körüli munkák, az élelmiszer előállítás jellegzetes eszközeinek bemutatása által. A paraszti használati eszközök kialakulásának hosszú folyamatában elsősorban a célszerűség, a praktikum szempontja volt az elsődleges. Éppen ezért a természetes anyagokból kialakított tárgyakon létrehozóik, a korabeli tárgyalkotók, a legegyszerűbb megoldásokra törekedtek. Mindez azt eredményezte, hogy „kézbe illő”, jól használható darabok jöttek létre, esztétikai szempontból pedig egy nagyon letisztult formavilág alakult ki.
A 18-19. században Debrecen és Hajdúböszörmény is jelentős központja volt a bútorművességnek, a festett bútorok készítői mezővárosi asztalosmesterek voltak. A festetlen, bárdolt fa lapokból összeállított ácsolt ládákat Erdélyből vagy Észak-Magyarországról szállították az Alföldre.
A használati eszközök egy részét barkácsoló parasztemberek is elkészíthették, de az igényesebb, mívesebb darabok mesteremberek, főleg bognárok, kovácsok keze munkáját dicsérik. Ezek a tárgyak igényes, tartós alapanyaguk, méretük által az alföldi parasztpolgári kultúra gazdasági jelentőségét, s egyben egykori használóik társadalmi rangját, emberi méltóságát is közvetítik. Přečtu

Chcete se podělit o své zkušenosti v Hajdúszoboszló s veřejností? Pošlete nám svůj příběh!

Sdílení
2014. února 14.

(HU) Modem-Modern és Kortárs Művészeti Központ

A Modem Debrecen modern és kortárs művészeti központja, mely a városközpontban egyedi tárlatokkal, múzeumpedagógiai programokkal, koncertekkel várja az érdeklődő közönséget.

A MODEM a Kölcsey Központ mellett található a Baltazár Dezső tér 1. szám alatt, ahol a programok, kiállítások mellett a Zöld Szamár kávézó is egyedi kínálattal várja a művészet iránt rajongókat.

A KultúrKedd elnevezésű akció keretében 2014 szeptemberétől minden héten kedden 50 % kedvezményt tartalmazó belépőjeggyel látogathatóak a MODEM kiállításai.

Kiállítások:

GÉM / GAMEkapocs
A kiállítás szokatlan aspektusból mutatja be az Antal–Lusztig-gyűjtemény egy részét. A kurátor, Nagy T. Katalin művészettörténész képzőművészeket, költőket és írókat kért fel, hogy válasszák ki a kollekció egy-egy darabját és azt „gémkapcsozzák meg” egy régebben vagy újabban készült művükkel.
A kiállítás 2016. június 5.–december 31. között látogatható

A szabadság szigete
Válogatás a Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményéből
A kiállítás 2016. augusztus 7. – november 6. között látogatható
A modern és kortárs hazai képzőművészet 100 legismertebb, iskolateremtő művésze, köztük Ferenczy Károly, Vajda Lajos, Czóbel Béla, Korniss Dezső, Ámos Imre, Anna Margit, Pacsika Rudolf, feLugossy László munkáiból látható nagyszabású kiállítás augusztus 7-től a MODEM-ben. A művészeti központ két szintjét, mintegy kétezer négyzetmétert megtöltő tárlat közel 250 alkotáson keresztül ad képet a hazai képzőművészet elmúlt évtizedeiről, a naturalizmustól kezdve a konstruktív törekvéseken, a neoavantgárd absztrakción, a szürrealizmuson át egészen a public artig.
A belépő egyben filmklub bérlet: érvényes 5 vetítésre a MODEM kávézójában

A Vajda Lajos Stúdió filmjei szombatonként a MODEM-ben
augusztus 6. 18 óra: Lugossy László: Neoszarvasbika (1992)
augusztus 13. 18 óra: B. Farkas Tamás: A Templomdombtól a Műcsarnokig (2003)
augusztus 27. 20 óra: Zámbó István: Rend a lelke mindennek (1993)
szeptember 3. 18 óra: Lugossy László: Éljen a világ és táguljon! (1991)

Minden hónap utolsó szombatján – a vetítés után – éjszakai, zseblámpás tárlatvezetés a MODEM-ben.
Belépés „A szabadság szigete“ című kiállításra váltott belépővel vagy 300 forintos külön jeggyel lehetséges. A kiállítás belépője valamennyi vetítésre érvényes.
Programok

Jelenleg nincsenek aktuális programok! Přečtu

2014. února 13.

Strojní muzeum

Výstava starých motorů, zemědělských strojů a dalších předmětů, které jsou vystaveny ve Strojním muzeu.

Ve strojním muzeu uvidíte opravené veterány, staré motocykly, jízdní kola, zemědělské stroje (traktory), statické motory (loko mobily) a další předměty každodenní potřeby, vybavení pro koňské povozy, které shromáždil sběratel József Mogyorós.

Mezi předměty v muzeu patří vzácná vozidla, která byla zachráněna před zničením a zařazena do této sbírky.

Mezi starými technickými, dopravními a zemědělskými předměty a vystavenými stroji najdete i pracovní stroje, přičemž opravená starodávná vozidla vystavovaná ve Strojním muzeu lze také pronajmout.

Vstupné:
1000 HUF/ osobu Přečtu

2011. února 2.

Muzeum Bocskai István

Muzeum Bocskai se nachází v centru starého města Hajdúszoboszló na ulici, která nese panovníkovo jméno.
V zahradě muzea můžete navštívit výstavu dějin zemědělství, která představuje nepřetržitý technický vývoj od 19. století. Mezi další jedinečné atrakce patří hliníkové zvony Edity Oborzil a jejího manžela Tibora Jeney, které věnovali obci Hajdúszoboszló v rámci dědictví. Součástí této sbírky jsou i zvony symbolické zvonové haly města.

Hlavní budova muzea Bocskai nabízí stálou historickou expozici, která představuje historii města Hajdúszoboszló. Jedinečnou raritou muzea je vlajka Bocskai, která byla darována vojákům hajdu a zůstala v inventáři muzea Bocskai István až do dnešních dní jako exponát velké ceny. Emblém na vlajce je znázorněn i na zakládací listině hajdú v Szoboszló i na erbu dnešního města Hajdúszoboszló.

Expozice je velmi různorodá, je zde například obraz Istvána Bocskaie, jehož autorem je János Szűcs, dále zde najdete předměty, památky z bitev a hmatatelné památky na slavné postavy, jako je Ernő Szép a Ferenc Pávai Vajna, kteří se zde narodili. K dalším paměřihodnostem patří sbírka hmyzu a motýlů, kteří žijí na venkově Hajdúsági.

V rámci muzea Bocskai, ale v samostatné budově, sídlí muzejní galerie, kde návštěvníci mohou shlédnout díla těchto umělců: Gusztáv Cseh a László Szombati.

Aktuální výstavy:
– Oblastní historická výstava / osada hajdu Istvána Bocskaie a dějiny města hajdú
– Výstava lidového umění / Stálá expozice lidového umění Hajdúság a lidových umělců z Hajdúszoboszló
– Muzejní galerie / stálá expozice grafického umění Gusztáva Cseha z Kolozsvár a Miskolci László, který se narodil v Hajdúszoboszló.
– Na dvoře lze navštívit dočasnou výstavu nazvanou „8 hodin práce, 8 hodin odpočinku, 8 hodin zábavy“ – každodenní život v Kádárově době Přečtu