Galánfi András magyar népművész, fafaragó iparművész, a Népművészet Mestere 2017.március 15-én Kossuth díjat kapott.
Galánfi András Hajdúszoboszlón született, pedagógus szülei pályáját követve, szintén pedagógusnak tanult, de hamar a művészet felé fordult. Alapító tagja lett a Fiatalok Népművészeti Stúdiójának. Elkötelezettsége a fafaragás iránt az 1970-es években teljesedett ki. Munkásságának fő vonulata a köztéri gyermekjátékok, ülőpadok, bútorok készítése. A hagyományos szerkezeti technikák mellett az ősi rönkbútor készítésével kezdett el foglalkozni. Jól választotta ki az alkalmas formájú farönköket melyekből ülő alkalmatosságokat, asztalokat és egyéb bútorokat készített.
Meghatározó személyisége, alapítója volt az 1992-ben létrehozott Nádudvari Kézműves Szakiskolának, 2008-ban az iskola művészeti vezetőjeként, igazgató helyettesként vonult nyugdíjba. Tanítványainak mesterségbeli tudását, alkotói hitvallását, a népművészet hagyományainak tiszteletét, a hitelességet adta tovább.
1998-ban Pro Renovanda Cultura Hungariae, 1996-ban Király Zsiga díjat kapott. 1985-ben lett fafaragó népi iparművész és 1997-ben a Népművészet Mestere címet is megkapta.
Az ide évben pedig a Kossuth díjat vehette át március 15-én a Köztársasági elnöktől a rönkbútor-faragás régi hagyományát mesteri módon folytató, a modern funkciót tradicionális stílussal ötvöző alkotásai, valamint a magyar népi tárgykultúra kincseinek továbbörökítését elhivatottan szolgáló munkája elismeréseként.