Gyógypark és sétány élménypontokkal

Sz2020

Látványosan megújult a hajdúszoboszlói strandfürdő és gyógyfürdő előtti gyógypark környezete és városunk turisztikai főutcája a Mátyás király sétány. A strandfürdő nyári főbejáratától a sétány végéig számos élményelem várja a városba látogatókat az Alföld fővárosában.

Hajdúszoboszló komplex turisztikai fejlesztése keretében új szökőkutakkal és élményelemekkel gazdagodott Európa legnagyobb fürdőkomplexumáról ismert fürdőváros Hajdúszoboszló. A projekt keretében kicsit több mint egy év alatt teljesen átalakult a strand főbejáratától indulva a város gyógyparkjának a Szent István parknak egy része és a Mátyás király sétány. Mostantól egy attraktív sétálóutca, számos új kényelmi elem és több élménypont fogadja a helyieket és a pihenni érkezőket.

A megújulás a Gyógyfürdő előtti park részen a kicsiket és nagyokat egyaránt elkápráztatja majd például a kishajóúsztatóval, ahol a papírhajóját éppen a vízre helyező kislánybronz szobrát is megcsodálhatjuk. Ahogy igazi különlegesség a Föld hangja installáció, amelynél a felszín alatt futó, a föld felett sárga tölcsérekben végződő, fémből készült elemek vezetik fel hozzánk a mélyebb rétegek morajlását és egy 3D-s festmény is szimbolizálja a termálvíz lelőhelyét jelentő mélységet. Ezeken felül a parkban két szökőkút, egy Debrecent és egy Hortobágyot jelképező térelem, néhány világító pihenőpontok is helyet kaptak.

Az élménypontokról bővebben

Szent István Park

Gyógy-és Strandfürdő hangulatát idézi az új szökőkút a strand nyári főbejárata előtt. A Becskei Andor által készített női és férfi szobor a strand világát míg a szökőkút párásító funkciója pedig a gyógyfürdő termálvizének gőzölgő medencéit idézi meg. A szökőkút vízfelhője a nyári melegben nem csak látványos, hanem hűteni is fogja közvetlen környezetét, így teremtve meg a kellemes klímát a bejáratnál várakozók részére. A szökőkútban egy acélból készült „Hajdúszoboszló” feliratot is látható, amely a víz felszínén megcsillan, tükröződik.
Hajdúszoboszló központi parkja kiemelt szerepet kapott élménypontként. Városunk gyógyhely, mely Pávai Vajnak Ferenc kitartó munkája nélkül nem valósulhatott volna meg. Juha Richárd szobrászművész által készített egész alakos szobra a Gyógyfürdő bejárata előtt látható. Az élménypontot a mélység és a hullám/patak ihlette. A mélység az 1100 m mélyen lévő termálvíz lelőhelyét szimbolizálja. A mélységérzetet Kálvári József és Alim Adilov 3D-s burkolatfestése érzékelteti. A park szerves részeként került kialakításra a kishajó úsztatómedence, ahol Juha Richárd másik alkotása, egy bronz kislányszobor ül, aki éppen egy papírhajót helyez a vízre, ezzel biztatva mindenkit, hogy kövesse példáját. A tér játékosságát tovább színesíti a Föld hangja elnevezésű installáció, lehetőséget adva a játszani vágyóknak „titkos üzenetek” átadására, a föld „hangjait” meghallgatni. A Szent István park tengelyében található Hajdúszoboszló felírat, mint a „város kapuja” térelemtől haladhatnak tovább a látogatók a megújult sétányra.

Idő és tér

A Mátyás király sétány elejére érve az „Idő és tér” nevű élményponton találhatjuk magunkat. Ez a rész a nyári forgatagban a megfelelő világításnak és a tér kialakításának köszönhetően egy utcai színpadként is funkcionálhat, ahol a helyi művészek és tehetségek szereznek maradandó élményt az arra járóknak, akik az itt elhelyezett padoknak köszönhetően pihenhetnek meg egy kellemes zenei élmény vagy séta közben. A tér ezen részét a burkolaton látható szélességi és hosszúsági fokokkal ellátott iránytű teszi még színesebbé.

Cívis

Ez az élménypont Debrecen közelségére, a desztináció székhelyére hívja fel a figyelmet, ahol a turistákat változatos programok várják, itt töltött pihenésük idején. A kapu tetején kialakított Debrecen feliratú tábla árnyékot vetve mutatja be a város közigazgatási határát jelképező képet. A hullámzás által kialakított alakzat egy szalag formában körbefutva formál hol kaput, hol alagutat, mely a két város szoros és változatos kapcsolatát hivatott szimbolizálni. A forgatható kockajáték és a testről lenyomatot vevő 3D tábla mindenkit játékra invitál.

Fény és Hullám

A sétány pulzáló élménypontja a „Fény és a hullám” elnevezést kapta. A város lüktető szívét a gyógyvíz táplálja, ez inspirálta a vízmolekulákra vagy buborékra emlékeztető ülőhelyek alkalmazását, hullámos vonalként való elhelyezését. A világító padokon megpihenve megfigyelhető, felidézhető a sétány, a város élettel teli pezsgése. A buborékokat követve a víz és Hajdúszoboszló együttes hullámzása jelenik meg szimbolikusan. A víz jelképeit az esti fények teszik egyedivé.

Gyermek színpad

Érdemes megpihenni a „Gyermekszínpad” elnevezésű élményponton, ahol a levendulák kellemes illatfelhője veszi körül az arra sétálókat. Napközben az itt kialakított megdöntött felület akár napozásra is alkalmas, ami egyben színpadként is tud funkcionálni. Az itt elhelyezett utcabútorok esténként hangulatos színekben pompáznak.

Hortobágy

A „Hortobágy” nevű élménypont a pásztor hagyományoknak állít emléket, mely a tájegység jellegzetes foglalkozása volt hosszú éveken keresztül. A szoborcsoport központi alakja Győrfi Lajos alkotása, a bajuszos juhász, aki gazdagon díszített, jellegzetesen vállra vetett cifraszűrben, kampós végű pásztorbotjára támaszkodik. A cifraszűr rojtos, magyaros mintákkal díszített viseletén még magyar címerábrázolás is felfedezhető. A juhász mellett az Alföld két ikonikus állata látható: a hűséges pulikutya, illetve az egyik felvigyázott rackajuh. Az állatok Győrfi Ádám alkotásai.

Bolyongó

A „Bolyongó” elnevezésű élménypont a környék élővilágának felfedezésére hívja fel a figyelmet. A 20 oszloppal ellátott tér egy nádas imitációja. Az oszlopok között sétálva felfedezhetőek a térség jellemző állatai, érdekességként magasságuk is megismerhető az oszlopokon jelzett led csíkok által, akár saját magasságunkhoz hasonlítva. A felfedezők a tér közepén találják Juha Richárd tapintható bronz domborműves térképét a környék nevezetességeivel. Az est fényeiben a „nádszálak” világításukkal csábítják a kalandorokat.

Kultúra hídja

A „Kultúra hídja”, egy szimbolikus elnevezés ennél az élménypontnál, mely a különböző nemzetiségek, kultúrák általi szeretetet kívánja megjeleníteni, melyet a Hajdúszoboszlóra látogató vendégektől tapasztalunk nap mint nap. E pont napközben és este egyaránt a Mátyás király sétány igazi látványossága. Az élményelem igazi szépségét az árnyékok és az azzal való játék adja, mely nappal és este is egyedi a megvilágításnak köszönhetően. A betűhenger szövegét csak mozgásban lehet elolvasni, egyedi módon játékosan fedezd fel az élménypontnál Szép Ernő költőnk szeretett városáról, Hajdúszoboszlóról írt idézetét!

Víz

A tervezőket itt a Hajdúszoboszlótól egy órás kirándulással is elérhető, a „vadvíz országnak” is becézett Tisza-tó és környéke ihlette, ahol a kör alakú részben elhelyezett 5 darab hullámra emlékeztető térelem és egy papírhajó formájú szobor a város látnivalói mellett az aktív kikapcsolódásra, kirándulásra ösztönöz. A Tisza-tó izgalmas vízitúráin kívül egyedi madárkolóniájával is elkápráztatja a látogatókat, amely két keréken körbe is tekerhető a kerékpárosok örömére.

A fejlesztés keretében a zöldfelületeknek is kiemelt figyelem jutott a sétálóutca újragondolása során, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy összesen közel 2000 négyzetméteren telepítettek díszfákat, örökzöldeket, cserjéket és sziklakerti növényeket. Borítékolhatóan páratlan látkép lesz, ahogy a japán díszcseresznyék és az aranylombú gömb páfrányfenyők néhány éven belül zöldbe borítják a járókelők által megtöltött Mátyás király sétányt és annak környékét.
Ezek mellett többek között új parkolóhelyekkel, vidám tetőzettel felszerelt kerékpártárolókkal és szervizpontokkal, a gyógyfürdő főépülete mellett pedig új vendéglátóhelyiséggel, egy szociális blokkal és újonnan kialakított baba-mama váróhelyiséggel is bővült a korzó. Mindezek együttese pedig komoly garancia arra, a sétány és környezete méltó központja lesz az itt élők hétköznapjainak és a városba látogató turisták feltöltődésének egyaránt.

 

GINOP-7.1.9-17-2018-00011, Hajdúszoboszló gyógyhely komplex fejlesztése 

Konzorciumvezető: Hajdúszoboszló Város Önkormányzata

Támogatás összege: 2.077.472.360 Ft
Támogatás mértéke: 
100%
Projekt tervezett befejezési dátuma: 
2022.11.30.

Megosztás