Archívum
Szeretnéd te is megosztani a hajdúszoboszlói élményedet a nagyközönséggel? Küld el a történetedet nekünk!
MegosztásKerékpártúra Hajdúszoboszlóról Ebesig – Térségi
Akik aktív kikapcsolódásra vágynak, azok megtehetik két keréken Hajdúszoboszló és Ebes között!
Ebest és Hajdúszoboszlót kiépített kerékpárút köti össze, a 4-es számú főút mentén.
A két település közötti táv 8,4 km a hajdúszoboszlói Tourinform irodától számítva.
Ezt a kerékpártávot nem csak az aktív kerékpárosoknak, hanem a gyermekes családoknak és akár az idősebb korosztálynak is ajánljuk.
További kikapcsolódási lehetőségként továbbá ajánljuk Ebes felfedezését is!
Habár a jelenlegi időszakban a múzeumok és egyéb látogatóközpontok zárva tartanak, mégis érdemes legalább kívülről megtekinteni Ebes látnivalóit.
A következő köztereket ajánljuk figyelmükbe
Szent István park
A park takarékszövetkezet és a Szent Lőrinc katolikus templom közt helyezkedik el. 2011. augusztus 18-án civil kezdeményezésre a középkori falu 1594-es pusztulásának emlékére fakeresztet állított a község. A kereszt Tokai Attila ebesi fafaragó munkája.
Széchenyi tér
A Községház melletti tér 2000-ben kapta meg gróf Széchenyi István nevét.
A gróf, téren található teljes alakos bronzszobrát is ekkor avatták fel.
A műalkotás Győrfi Lajos szobrászművész keze munkája.
2012-ben újabb elemmel gazdagodott a tér, a község első szökőkútjával.
A díszkúton látható kompozíció „Halászháló halakkal” szintén Győrfi Lajos alkotása.
Nagy park
Az ebesiek kedvelt közösségi tere a község „tüdejeként” és ismert Nagy park, amely régen is számos községi ünnep, majális helyszíne volt.
A parkban játszóeszközök, hatalmas füves terület és tűzrakóhely várja a kirándulókat.
A körülvevő erdő kedvelt a futás szerelmesei körében, madárdalos hangulata főként tavasszal és nyáron lebilincselő.
Érdemes lehet még kívülről megcsodálni Ebes templomait is.
A Református templom
A modern kori Ebes első templomát 1992. október 24-én kezdték építeni. Az első templomterv az alapozás hibái miatt nem valósulhatott meg, ezért 1993-ban újraindult az építkezés egy második terv alapján. Ekkor a templomhajó épült fel, valamint a torony megépítésére is sor került. Újabb lendületet 1995-ben kapott az építkezés. Meilen, svájci testvérváros és polgármestere, valamint a Tiszántúli Református Egyházközség és az Ebes Községi Önkormányzat segítségével került a templom tető alá. 1997. február 12-én a toronysisakkal együtt a helyére került a tetőszerkezet. 1997. június 8-án szentelték meg a harangokat: Mária és Márton harangok Gombos Lajos őrbottyáni harangöntő műhelyében készültek. A templom karzatának festett kazettáit Buka László festőművész készítette, amelyek bibliai motívumokat és református jelképeket ábrázolnak. 1997. október 5-én adták át a templomot Dr. Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök és Bukáné Zakar Zsuzsanna tiszteletes asszony ünnepi istentisztelete mellett.
A református templomkertben emlékmű található az Ebesre kitelepített családok tiszteletére.
Szent Lőrinc katolikus templom
A templom 1997-ben épült. A 182 négyzetméter alapterületű templom és hitoktató terem Kováts Ákos építészmérnök és Mohácsi Péter belsőépítész tervei alapján készült el az Ady Endre utcában. A festett üvegablakok Szabó Erzsébet munkái, a magyar szenteket ábrázolják, az oltás tűzzománc képeit Lőrincz Vitus készítette. A toronyban lakó harang Szent Miklós nevét viseli, az ősi templom védőszentjének tiszteletére.
Érdekesség a Római katolikus templomról, hogy 1998.augusztus 9-én Bosák Nándor megyéspüspök Szent Lőrinc tiszteletére felszentelte. Elolvasom
Veres Péter Emlékház – Balmazújváros
Veres Péter Emlékház
A múzeummá kialakított emlékházban Veres Péter mindennapi életébe kapunk betekintést, ahol megismerkedhetünk munkásságával, különféle műveivel, használati tárgyaival. Az író és politikus egykori lakóháza népi műemlék. A háromosztatú parasztház vályogfalain kis méretű osztott ablakok találhatók, teteje a tájegységre jellemzően náddal van fedve, amely mára már Balmazújvárosban is ritkaságnak számít. Az író itt élte hétköznapjait, egészen az 1940-es évek közepéig, amíg a politikai élet Budapestre nem szólította.
Információ
Információ kérése, illetve bejelentkezés a múzeumon vagy Tourinform irodán keresztül lehetséges.
Előzetes bejelentkezés ajánlott!
Jegyár
A belépés díjtalan! Elolvasom
Semsey-kastély – Balmazújváros
A XVIII-XIX. század fordulóján épült, kétszintes klasszicista stílusú Semsey Kastély a város szívében, a Debreceni utca 2. szám alatt várja látogatóit, ahol többek között megtekinthető a Semsey Andor Múzeum megújult állandó kiállítása. Az épület különféle rendezvények kedvelt helyszíne is.
A klasszicista stílusjegyeket viselő, 1959-től műemléki épület az ország kiemelt műemlékei közé tartozik.
Az épület egyedisége, hogy az utcai homlokzat felőli timpanon középső részén a Semsey család grófi címere látható, továbbá a kastély alatt egy hatalmas, boltíves pincerendszer található.
A négy kőoszlopon álló kocsiáthajtó felett egy nagy méretű terasz látható, amelyet díszes, vasrácsos korlát vesz körül.
Az épület 2012-2013. évi felújítása óta a Semsey Andor Múzeumnak is otthont ad, ahol az állandó kiállításon megismerkedhetnek a látogatók a Semsey család, továbbá Balmazújváros történetével, a környék néprajzával, valamint a város híres szülötteinek – Veres Péter író, politikus, Soós Imre színész, Lengyel Menyhért író, színműíró, forgatókönyvíró – életével.
A múzeumban időszaki kiállítással is kedveskednek a látogatóknak, az épületben található rendezvényterem és képtár pedig különféle rendezvények helyszínéül is szolgál.
A látogatók segítségére, tájékoztatására pedig az itt lévő turisztikai információs iroda áll rendelkezésre.
Megközelítés
A Semsey Kastély épülete Balmazújváros szívében helyezkedik el.
Megközelíthető a 33-as számú főúton, Hortobágytól 20 km-re, Debrecentől 23 km-re, a 4-es főúton Hajdúszoboszlótól 19 km-re, a 35-ös úton Hajdúböszörménytől 14 km-re, az M3-as autópályán Budapesttől 220 km-re.
Megközelítés
A Semsey Kastély épülete Balmazújváros szívében helyezkedik el.
Megközelíthető a 33-as számú főúton, Hortobágytól 20 km-re, Debrecentől 23 km-re, a 4-es főúton Hajdúszoboszlótól 19 km-re, a 35-ös úton Hajdúböszörménytől 14 km-re, az M3-as autópályán Budapesttől 220 km-re.
Parkolás
A kastély épülete előtt parkolásra nincs lehetőség. 100 méteres körzetben található a Kamilla Gyógy- és Termál Fürdő, a Penny Market és a Veres Péter Kulturális Központ, melyekhez nagy parkoló tartozik. Ezeket bátran használhatják az idelátogatók. Elolvasom
Séta a Trianon emlékműhöz Hajdúszoboszlón
Hajdúszoboszló városában 2020. június 04-én új emlékmű került felavatásra, ezen alkotás mindenki számára kiváló célpont egy kellemes sétára. Elolvasom
Szabadidő Park
Aktív élmények a fürdőzés mellett kicsiknek és nagyoknak Hajdúszoboszlón.Ha Hajdúszoboszlón töltöd pihenésedet, a fürdőzés mellett kiváló kikapcsolódást és aktív élményeket nyújt a Szabadidő Park. A park sokféle szórakozási és pihenési lehetőséget tartogat: például van egy több mint 160 méteres kerékpárpálya, egy közel 400 méteres görkorcsolyapálya, de a labdarúgás szerelmesei sem fognak csalódni. Egy modern, izgalmas játszótér, különleges játékokkal – mászóvárral, mászófallal – várja a kicsiket, de van lehetőség piknikezni is, vagy egyszerűen csak egy nagyot sétálni a ligetes, fákkal beültetett területen. A futás szerelmeseit egy 800 méteres rekortán pálya várja. Elolvasom
Úszás az Árpád Uszodában
Az úszás nemcsak sport, hanem egy olyan program mellyel megőrizheted egészségedet, fittségedet. Látogass el a hajdúszoboszlói Árpád Uszodába, ahol meglátod az úszás nem csak sportélmény. Elolvasom