Archívum
Kerékpártúra Hajdúszoboszlóról Ebesig – Térségi
Akik aktív kikapcsolódásra vágynak, azok megtehetik két keréken Hajdúszoboszló és Ebes között!
Ebest és Hajdúszoboszlót kiépített kerékpárút köti össze, a 4-es számú főút mentén.
A két település közötti táv 8,4 km a hajdúszoboszlói Tourinform irodától számítva.
Ezt a kerékpártávot nem csak az aktív kerékpárosoknak, hanem a gyermekes családoknak és akár az idősebb korosztálynak is ajánljuk.
További kikapcsolódási lehetőségként továbbá ajánljuk Ebes felfedezését is!
Habár a jelenlegi időszakban a múzeumok és egyéb látogatóközpontok zárva tartanak, mégis érdemes legalább kívülről megtekinteni Ebes látnivalóit.
A következő köztereket ajánljuk figyelmükbe
Szent István park
A park takarékszövetkezet és a Szent Lőrinc katolikus templom közt helyezkedik el. 2011. augusztus 18-án civil kezdeményezésre a középkori falu 1594-es pusztulásának emlékére fakeresztet állított a község. A kereszt Tokai Attila ebesi fafaragó munkája.
Széchenyi tér
A Községház melletti tér 2000-ben kapta meg gróf Széchenyi István nevét.
A gróf, téren található teljes alakos bronzszobrát is ekkor avatták fel.
A műalkotás Győrfi Lajos szobrászművész keze munkája.
2012-ben újabb elemmel gazdagodott a tér, a község első szökőkútjával.
A díszkúton látható kompozíció „Halászháló halakkal” szintén Győrfi Lajos alkotása.
Nagy park
Az ebesiek kedvelt közösségi tere a község „tüdejeként” és ismert Nagy park, amely régen is számos községi ünnep, majális helyszíne volt.
A parkban játszóeszközök, hatalmas füves terület és tűzrakóhely várja a kirándulókat.
A körülvevő erdő kedvelt a futás szerelmesei körében, madárdalos hangulata főként tavasszal és nyáron lebilincselő.
Érdemes lehet még kívülről megcsodálni Ebes templomait is.
A Református templom
A modern kori Ebes első templomát 1992. október 24-én kezdték építeni. Az első templomterv az alapozás hibái miatt nem valósulhatott meg, ezért 1993-ban újraindult az építkezés egy második terv alapján. Ekkor a templomhajó épült fel, valamint a torony megépítésére is sor került. Újabb lendületet 1995-ben kapott az építkezés. Meilen, svájci testvérváros és polgármestere, valamint a Tiszántúli Református Egyházközség és az Ebes Községi Önkormányzat segítségével került a templom tető alá. 1997. február 12-én a toronysisakkal együtt a helyére került a tetőszerkezet. 1997. június 8-án szentelték meg a harangokat: Mária és Márton harangok Gombos Lajos őrbottyáni harangöntő műhelyében készültek. A templom karzatának festett kazettáit Buka László festőművész készítette, amelyek bibliai motívumokat és református jelképeket ábrázolnak. 1997. október 5-én adták át a templomot Dr. Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök és Bukáné Zakar Zsuzsanna tiszteletes asszony ünnepi istentisztelete mellett.
A református templomkertben emlékmű található az Ebesre kitelepített családok tiszteletére.
Szent Lőrinc katolikus templom
A templom 1997-ben épült. A 182 négyzetméter alapterületű templom és hitoktató terem Kováts Ákos építészmérnök és Mohácsi Péter belsőépítész tervei alapján készült el az Ady Endre utcában. A festett üvegablakok Szabó Erzsébet munkái, a magyar szenteket ábrázolják, az oltás tűzzománc képeit Lőrincz Vitus készítette. A toronyban lakó harang Szent Miklós nevét viseli, az ősi templom védőszentjének tiszteletére.
Érdekesség a Római katolikus templomról, hogy 1998.augusztus 9-én Bosák Nándor megyéspüspök Szent Lőrinc tiszteletére felszentelte. Elolvasom
Szeretnéd te is megosztani a hajdúszoboszlói élményedet a nagyközönséggel? Küld el a történetedet nekünk!
Megosztás